Albanian Bible

Psalmet 76

Psalmet

Return to Index

Chapter 77

1

 

  Zėri im lartohet te Perėndia dhe unė bėrtas; zėri im lartohet te Perėndia dhe ai ka pėr tė mė dėgjuar. 

 

 


2

 

  Ditėn e fatkeqėsisė sime kėrkova Zotin; gjatė natės dora ime mbeti e nderur pa u lodhur dhe shpirti im nuk pranoi tė ngushėllohet. 

 

 


3

 

  Mė kujtohet Perėndia dhe rrėnkoj; vajtoj dhe fryma ime dobėsohet. (Sela) 

 

 


4

 

  Ti m`i mban tė hapura qepallat; jam aq i turbulluar sa nuk mund tė flas. 

 

 


5

 

  Sjell ndėrmėnd pėrsėri ditėt e lashta, vitet e kohėve tė shkuara. 

 

 


6

 

  Gjatė natės mė kthehet nė mendje kėnga ime, mendoj thellė nė zemrėn time dhe fryma ime bėn kėrkime. 

 

 


7

 

  A do tė mė hedhė poshtė pėr gjithnjė Zoti? E nuk do tė mė pėlqejė mė kurrė? 

 

 


8

 

  Dhe mirėsia e tij ka marrė fund pėr gjithnjė dhe falja e tij ka munguar pėr brezat e ardhshme? 

 

 


9

 

  Vallė Perėndia e ka harruar mėshirėn dhe nė zemėrimin e tij u ka dhėnė fund dhembshurive tė tij? (Sela) 

 

 


10

 

  Unė kam thėnė: "Shkaku i hidhėrimit tim ėshtė se dora e djathtė e Shumė tė Lartit ka ndryshuar". 

 

 


11

 

  Do t`i kujtoj veprat e Zotit; po, do tė kujtoj mrekullitė e tua tė kohėve tė kaluara, 

 

 


12

 

  do tė mendohem thellė pėr gjithė veprat e tua dhe do tė kem parasysh bėmat e tua. 

 

 


13

 

  O Perėndi, jeta jote ėshtė e shenjtė; cili Perėndi ėshtė i madh si Perėndia? 

 

 


14

 

  Ti je Perėndia qė kryen mrekulli; ti ke bėrė tė njihet forca jote midis popujve. 

 

 


15

 

  Me krahun tėnd ke shpenguar popullin tėnd, bijtė e Jakobit dhe tė Jozefit. (Sela) 

 

 


16

 

  Ujėrat tė panė, o Perėndi, ujėrat tė panė dhe u trėmbėn; edhe humnerat u drithtuan. 

 

 


17

 

  Retė derdhėn pėrmbytje uji, qiejtė gjėmuan dhe shigjetat e tua vepruan. 

 

 


18

 

  Gjėmimi i bubullimės sate ishte nė vorbullėn, vetėtimat ndriēuan botėn dhe toka u tund dhe u drodh. 

 

 


19

 

  Ti e hape rrugėn tėnde nė mes tė detit, shtegun tėnd nė mes tė ujėrave tė mėdha, dhe gjurmėt e tua nuk u njohėn. 

 

 


20

 

  Ti e udhėheq popullin tėnd si njė kope me dorėn e Moisiut dhe tė Aaronit. 

 

 


Psalmet 78

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: