Albanian Bible

Psalmet 71

Psalmet

Return to Index

Chapter 72

1

 

  O Perėndi, paraqit mendimet e tua mbretit dhe drejtėsinė tėnde birit tė mbretit, 

 

 


2

 

  dhe ai do tė gjykojė popullin tėnd me drejtėsi dhe tė pikėlluarit e tu me saktėsi. 

 

 


3

 

  Malet do t`i sjellin paqen popullit dhe kodrat drejtėsinė. 

 

 


4

 

  Ai do t`u sigurojė drejtėsi tė pikėlluarve tė popullit, do tė shpėtojė bijtė e nevojtarėve dhe do tė dėrrmojė shtypėsin. 

 

 


5

 

  Ata do tė tė kenė frikė deri sa tė ketė diell dhe hėnė, pėr tė gjitha brezat. 

 

 


6

 

  Ai do tė zbresė si shiu mbi barin e kositur, si njė rrebesh qė vadit tokėn. 

 

 


7

 

  Nė ditėt e tij i drejti do tė lulėzojė dhe ka pėr tė patur shumė paqe deri sa tė mos ketė mė hėnė. 

 

 


8

 

  Ai do tė mbretėrojė nga njė det te tjetri dhe nga lumi deri nė skajet e tokės. 

 

 


9

 

  Banorėt e shkretėtirės do tė pėrkulen para tij, dhe armiqtė e tij do tė lėpijnė pluhurin. 

 

 


10

 

  Mbretėrit e Tarshishit dhe tė ishujve do t`i paguajnė haraēin, mbretėrit e Shebas dhe ai i Sabas do t`i ofrojnė dhurata. 

 

 


11

 

  Po, gjithė mbretėrit do ta adhurojnė dhe gjithė kombet do t`i shėrbejnė. 

 

 


12

 

  Sepse ai do ta ēlirojė nevojtarin qė bėrtet dhe tė mjerin qė nuk ka se kush ta ndihmojė. 

 

 


13

 

  Atij do t`i vijė keq pėr tė dobėtin dhe pėr nevojtarin dhe do tė shpėtojė jetėn e nevojtarėve. 

 

 


14

 

  Ai do tė ēlirojė jetėn e tyre nga shtypja dhe nga dhuna, dhe gjaku i tyre do tė jetė i ēmuar para syve tė tij. 

 

 


15

 

  Dhe ai do tė jetojė; dhe do t`i jepet ari i Shebas, do tė bėhen vazhdimisht lutje pėr tė dhe do tė bekohet tėrė ditėn. 

 

 


16

 

  Do tė ketė bollėk gruri mbi tokė, nė majat e maleve; kallinjtė e tij do tė valėviten si drurėt e Libanit, dhe banorėt e qyteteve do tė lulėzojnė si bari i tokės. 

 

 


17

 

  Emri i tij do tė vazhdojė pėrjetė, emri i tij do tė pėrhapet deri sa tė ketė diell; dhe tėrė kombet do tė bekohen nė tė dhe do ta shpallin tė lumtur. 

 

 


18

 

  I bekuar qoftė Zoti Perėndia, Perėndia i Izraelit; vetėm ai bėn mrekulli. 

 

 


19

 

  Qoftė i bekuar pėrjetė emri i tij i lavdishėm, dhe tėrė toka qoftė e mbushur me lavdinė e tij. Amen, amen. 

 

 


20

 

  Kėtu mbarojnė lutjet e Davidit, birit tė Isait. 

 

 


Psalmet 73

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: