Albanian Bible

Psalmet 64

Psalmet

Return to Index

Chapter 65

1

 

  Ty, o Perėndi, tė pėrket lėvdimi nė Sion; dhe do tė kryhen zotimet para teje. 

 

 


2

 

  Te ti, qė plotėson lutjen, do tė vijė ēdo krijesė. 

 

 


3

 

  Mėkatet mė kishin mundur, por ti siguron faljen pėr shkeljet tona. 

 

 


4

 

  Lum ai njeri qė ti e zgjedh dhe e afron pranė vetes, qė tė banojė nė oborret e tua; ne do tė ngopemi me tė mirat e shtėpisė sate, me gjėrat e shenjta tė tempullit tėnd. 

 

 


5

 

  Nė drejtėsinė tėnde, ti na pėrgjigjesh me vepra tė tmerrshme, o Perėndia i shpėtimit tonė, ti qė je shpresa e skajeve tė tokės dhe e deteve tė largėta. 

 

 


6

 

  Me fuqinė tėnde i ke bėrė malet tė patundshėm dhe i ke ngjeshur me forcė. 

 

 


7

 

  Ti qetėson zhurmėn e deteve, zhurmėn e valėve tė tyre dhe trazirėn e popujve. 

 

 


8

 

  Dhe ata qė banojnė nė skajet e tokės kanė frikė nga mrekullitė e tua; ti bėn qė tė shpėrthejnė britma gėzimi nga lindja dhe nga perėndimi. 

 

 


9

 

  Ti e viziton tokėn dhe bėn qė ajo tė prodhojė mė tepėr, e pasuron nė njė masė tė madhe; lumi i Perėndisė ėshtė plot ujė; ti u siguron njerėzve grurin e tyre, mbasi e ke pėrgatitur tokėn. 

 

 


10

 

  Ti i mbush me ujė brazdat e saj, sheshon plisat, e zbut me shirat dhe bekon filizat. 

 

 


11

 

  Ti e kurorėzon motin me bujarinė tėnde tė madhe dhe gjurmėt e tua dallohen me bollėkun e tė mirave. 

 

 


12

 

  Kullotat e shkretėtirės janė plot me ujė, dhe kodrinat janė mbuluar me gėzim. 

 

 


13

 

  Kullotat mbulohen me kope dhe luginat mbulohen me grurė; ato lėshojnė britma gėzimi dhe kėndojnė. 

 

 


Psalmet 66

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: