Albanian Bible

Psalmet 62

Psalmet

Return to Index

Chapter 63

1

 

  O Perėndi, ti je Perėndia im, unė tė kėrkoj nė mėngjes; shpirti im ėshtė i etur pėr ty; ty tė dėshiron mishi im nė tokė tė thatė dhe tė djegur, pa ujė. 

 

 


2

 

  Kėshtu tė admirova nė shenjtėrore, duke soditur forcėn tėnde dhe lavdinė tėnde. 

 

 


3

 

  Me qenė se mirėsia jote vlen mė tepėr se jeta, buzėt e mia do tė tė lėvdojnė. 

 

 


4

 

  Kėshtu do tė tė bekoj deri sa tė jetoj dhe nė emrin tėnd do tė ngre duart e mia. 

 

 


5

 

  Shpirti im do tė ngopet si tė kishte ngrėnė palcė dhe dhjamė, dhe goja ime do tė tė lėvdojė me buzė tė gėzuara. 

 

 


6

 

  Tė kujtoj nė shtratin tim, tė mendoj kur rri zgjuar natėn. 

 

 


7

 

  Duke qenė se ti ke qenė ndihma ime, unė kėndoj tėrė gėzim nė hijen e krahėve tė tu. 

 

 


8

 

  Shpirti im mbahet ngushtė te ti; dora jote e djathtė mė mban. 

 

 


9

 

  Por ata qė kėrkojnė jetėn time pėr ta shkatėrruar, do tė zbresin nė pjesėt mė tė ulta tė tokės. 

 

 


10

 

  Ata do t`i dorėzohen pushtetit tė shpatės dhe do tė bėhen pre e ēakejve. 

 

 


11

 

  Por mbreti do tė gėzohet te Perėndia; kushdo qė betohet pėr tė do tė pėrlėvdohet, sepse goja e gėnjeshtrave do tė detyrohet tė mbyllet. 

 

 


Psalmet 64

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: