Albanian Bible

Psalmet 48

Psalmet

Return to Index

Chapter 49

1

 

  Dėgjoni gjithė popujt, vini veshin, o banorė tė botės, 

 

 


2

 

  qofshin njerėz tė popullit dhe fisnikė, tė pasur dhe tė varfėr tok. 

 

 


3

 

  Nga goja ime do tė dalin fjalė diturie dhe kredhja nė mendime e zemrės sime do tė sjellė mirėkuptim. 

 

 


4

 

  Unė do ta ndjek njė proverb, do ta paraqes enigmėn time me harpė. 

 

 


5

 

  Pse duhet tė kem frikė nga ditėt e fatkeqėsisė, kur mė rrethon ligėsia e kundėrshtarėve tė mi, 

 

 


6

 

  ata qė kanė besim nė pasuritė e tyre dhe mburren me bollėkun e pasurisė sė tyre? 

 

 


7

 

  Asnjeri nuk mund tė shpengojė kurrsesi vėllanė e tij, as t`i japė Perėndisė ēmimin e shpengimit tė tij, 

 

 


8

 

  sepse shpengimi i shpirtit tė tij ėshtė shumė i shtrenjtė, dhe ēmimi i saj nuk do tė mjaftonte kurrė, 

 

 


9

 

  pėr tė bėrė qė ai tė jetojė pėrjetė dhe tė mos shohė gropėn. 

 

 


10

 

  Nė fakt tė gjithė shohin qė njerėzit e urtė vdesin dhe qė po nė atė mėnyrė vdesin njerėzit e pamend a mendjeshkurtėr, duke ua lėnė tė tjerėve pasuritė e tyre. 

 

 


11

 

  Me mendjen e tyre ata pandehin se shtėpitė e tyre do tė qėndrojnė pėr gjithnjė, qė banesat e tyre janė tė pėrjetshme; dhe kėshtu u vėnė tokave emrin e tyre. 

 

 


12

 

  Megjithatė edhe njeriu qė jeton nė mes tė pasurive nuk e ka tė gjatė; ai ėshtė njėlloj si kafshėt qė mbarojnė. 

 

 


13

 

  Kjo ėshtė sjellja e njerėzve pa mend dhe e atyre qė u shkojnė dhe miratojnė fjalimet e tyre. (Sela) 

 

 


14

 

  Shtyhen si dele nė drejtim tė Sheolit; vdekja do t`i pėrpijė dhe nė mėngjes njerėzit e drejtė do tė sundojnė mbi ta. Luksi i tyre do tė marrė fund nė Sheol, larg banesės sė tyre. 

 

 


15

 

  Por Perėndia im do ta shpengojė shpirtin tim nga pushteti i Sheolit, sepse ai do tė mė pranojė. (Sela) 

 

 


16

 

  Mos kij frikė kur dikush pasurohet, kur lavdia e shtėpisė sė tij rritet, 

 

 


17

 

  sepse kur do tė vdesė, nuk do tė marrė asgjė me vete; lavdia e tij nuk do tė zbresė pas tij. 

 

 


18

 

  Edhe nė se nė jetė e ndjente veten tė lumtur (nė fakt njerėzia tė lavdėron kur pasurohesh), 

 

 


19

 

  ai do tė arrijė brezin e etėrve tė tij, qė nuk do ta shohin kurrė mė dritėn. 

 

 


20

 

  Njeriu qė jeton nė mes tė pasurive pa pasur gjykim ėshtė njėlloj si kafshėt qė zhduken. 

 

 


Psalmet 50

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: