Albanian Bible

Psalmet 47

Psalmet

Return to Index

Chapter 48

1

 

  I madh ėshtė Zoti dhe meriton tė lėvdohet nė kulm nė qytetin e Perėndisė tonė, nė malin e tij tė shenjtė. 

 

 


2

 

  I bukur pėr nga lartėsia e tij, gėzimi i gjithė dheut ėshtė mali i Sionit, nga ana e veriut, qyteti i Mbretit tė madh. 

 

 


3

 

  Nė pallatet e tij Perėndia u bė i njohur si njė kala e papushtueshme. 

 

 


4

 

  Ja, mbretėrit ishin mbledhur dhe shikonin pėrpara bashkarisht, 

 

 


5

 

  por sa e panė, mbetėn tė shushatur dhe ikėn tė tmerruar. 

 

 


6

 

  Atje i zunė drithmat dhe si tė prerat e lindjes, 

 

 


7

 

  nė tė njėjtėn mėnyrė si era e lindjes qė i bėn copė-copė anijet e Tarshishit. 

 

 


8

 

  Siē e kishim dėgjuar, ashtu pamė nė qytetin e Zotit disa ushtri, nė qytetin e Perėndisė tonė; Perėndia do ta bėjė tė qėndrueshėm pėrjetė. 

 

 


9

 

  Nė tempullin tėnd, o Perėndi, ne kemi rėnė nė mendime mbi mirėsinė tėnde. 

 

 


10

 

  Ashtu si emri yt, o Perėndi, kėshtu lėvdimi yt arrin deri nė skajet e tokės; dora jote e djathtė ėshtė tėrė drejtėsi. 

 

 


11

 

  Le tė gėzohet mali Sion, le tė ngazėllojnė vajzat e Judės pėr gjykimet e tua. 

 

 


12

 

  I bini rrotull Sionit, vizitojeni, numėroni kullat e tij, 

 

 


13

 

  kėqyrni fortesat e tij, admironi pallatet e tij, me qėllim qė tė mund t`ia tregoni brezave qė do tė vijnė. 

 

 


14

 

  Sepse ky Perėndi ėshtė Perėndia ynė nė pėrjetėsi, pėrjetė, gjithnjė; ai do tė jetė udhėheqėsi ynė deri nė vdekje. 

 

 


Psalmet 49

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: