Albanian Bible

Psalmet 38

Psalmet

Return to Index

Chapter 39

1

 

  Unė thoja: "Do tė kujdesem pėr sjelljen time qė tė mos kryej mėkate me gjuhėn time; do t`i vė njė fre gojės sime, sa kohė qė i pabesi rri para meje". 

 

 


2

 

  Kam qėndruar i heshtur dhe i qetė, i jam pėrmbajtur pikėrisht sė mirės, dhe dhembja ime ėshtė ashpėrsuar. 

 

 


3

 

  Zemra mė digjte pėrbrenda; ndėrsa mendohesha, njė zjarr u ndez; atėherė fola me gjuhėn time: 

 

 


4

 

  "O Zot, bėmė tė njohur fundin tim dhe cila ėshtė masa e ditėve tė mia; vepro nė mėnyrė qė unė tė di sa i brishtė jam. 

 

 


5

 

  Ja, ti i ke pakėsuar ditėt e mia aq sa ėshtė e gjatė njė pėllėmbė, dhe zgjatja e jetės sime ėshtė si asgjė para teje; po, ēdo njeri nė gjendjen e tij mė tė mirė nuk ėshtė veēse avull. (Sela) 

 

 


6

 

  Po, njeriu sillet rreth e qark si njė hije; po mė kot lodhen tė gjithė dhe grumbullojnė pasuri pa ditur kush do t`i mbledhė! 

 

 


7

 

  Por tani, o Zot, ēfarė pres? Shpresa ime ėshtė te ti. 

 

 


8

 

  Ēliromė nga tė gjitha fajet e mia; bėj qė tė mos jem objekt i talljes nga njeriu pa mend. 

 

 


9

 

  Do tė qėndroj nė heshtje, nuk kam pėr tė hapur gojėn, sepse ti je ai qė vepron. 

 

 


10

 

  Largo nga unė fshikullin tėnd; unė po marr fund nėn goditjet e dorės sate. 

 

 


11

 

  Ti e korrigjon njeriun duke dėnuar mėkatin e tij dhe konsumon si njė krimb atė qė pėr tė ėshtė e ēmuar. Po, ēdo njeri nuk ėshtė veēse kotėsi. (Sela) 

 

 


12

 

  O Zot, dėgjo lutjen time dhe vėri veshin britmės sime; mos u trego i shurdhėr ndaj lotėve tė mi, sepse para teje unė jam njė i huaj dhe njė shtegtar si tė gjithė etėrit e mi. 

 

 


13

 

  Hiqe shikimin tėnd nga unė, me qėllim qė unė tė marr pėrsėri fuqi para se tė iki dhe tė mos jem mė". 

 

 


Psalmet 40

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: