Albanian Bible

Psalmet 33

Psalmet

Return to Index

Chapter 34

1

 

  Unė do ta bekoj Zotin nė ēdo kohė; lėvdimi i tij do tė jetė gjithnjė nė gojėn time. 

 

 


2

 

  Shpirti im do tė krenohet me Zotin; njerėzit e pėrulur do ta dėgjojnė dhe do tė gėzohen. 

 

 


3

 

  Lartojeni Zotin bashkė me mua, dhe tė lėvdojnė tė gjithė emrin e tij. 

 

 


4

 

  Unė e kėrkova Zotin, dhe ai m`u pėrgjigj dhe mė ēliroi nga tė gjitha tmerret e mia. 

 

 


5

 

  Ata e shikuan atė dhe u ndriēuan, dhe fytyrat e tyre nuk u turpėruan. 

 

 


6

 

  Ky i pikėlluar klithi dhe Zoti e plotėsoi, e shpėtoi nga tė gjitha fatkeqėsitė e tij. 

 

 


7

 

  Engjėlli i Zotit zė vend rreth atyre qė kanė frikė prej tij dhe i ēliron. 

 

 


8

 

  Provojeni dhe shihni sa i mirė ėshtė Zoti; lum ai njeri qė gjen strehė tek ai. 

 

 


9

 

  Kini frikė nga Zoti, ju shenjtorė tė tij, sepse asgjė nuk u mungon atyre qė kanė frikė prej tij. 

 

 


10

 

  Luanėt e vegjėl vuajnė nga mungesa e madhe dhe nga uria, por atyre qė kėrkojnė Zotin nuk u mungon asgjė. 

 

 


11

 

  Ejani, o bij, dėgjomėni; unė do t`ju mėsoj frikėn e Zotit. 

 

 


12

 

  Cili ėshtė ai njeri qė dėshiron jetėn dhe do ditė tė gjata pėr tė parė tė mirėn? 

 

 


13

 

  Mbaje gjuhėn tėnde larg sė keqes dhe buzėt e tua tė mos thonė gėnjeshtra. 

 

 


14

 

  Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, kėrko paqen dhe siguroje. 

 

 


15

 

  Sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė tė vėmendshėm tė kapin britmėn e tyre. 

 

 


16

 

  Fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė sillen keq, pėr tė ērrėnjosur kujtimin e tyre nga faqja e dheut. 

 

 


17

 

  Tė drejtėt bėrtasin dhe Zoti i dėgjon dhe i ēliron nga tė gjitha fatkeqėsitė e tyre. 

 

 


18

 

  Zoti qėndron afėr atyre qė e kanė zemrėn tė thyer dhe shpėton ata qė e kanė frymėn tė dėrmuar. 

 

 


19

 

  Tė shumta janė vuajtjet e njeriut tė drejtė, por Zoti e ēliron nga tė gjitha. 

 

 


20

 

  Ai i ruan tėrė kockat e tij, dhe asnjė prej tyre nuk copėtohet. 

 

 


21

 

  Ligėsia do tė vrasė tė keqin, dhe ata qė urrejnė tė drejtin do tė shkatėrrohen. 

 

 


22

 

  Zoti shpengon jetėn e shėrbėtorėve tė tij, dhe asnjė nga ata qė gjejnė strehė te ai nuk do tė shkatėrrohet. 

 

 


Psalmet 35

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: