Albanian Bible

Psalmet 26

Psalmet

Return to Index

Chapter 27

1

 

  Zoti ėshtė drita ime dhe shpėtimi im; nga kush do tė kem frikė? Zoti ėshtė kėshtjella e jetės sime; nga kush do tė kem frikė? 

 

 


2

 

  Kur njerėzit e kėqij, armiqtė dhe kundėrshtarėt e mi mė sulmuan pėr tė ngrėnė mishin tim, ata vetė u lėkundėn dhe ranė. 

 

 


3

 

  Edhe sikur njė ushtri tė dilte kundėr meje, zemra ime nuk do tė kishte frikė; edhe sikur njė luftė tė pėlciste kundėr meje, edhe atėherė do tė kisha besim. 

 

 


4

 

  Njė gjė i kėrkova Zotit dhe atė kėrkoj: tė banoj nė shtėpinė e Zotit tėrė ditėt e jetės sime, pėr tė soditur bukurinė e Zotit dhe pėr tė admiruar tempullin e tij. 

 

 


5

 

  Sepse ditėn e fatkeqėsisė ai do tė mė fshehė nė ēadrėn e tij, do tė mė fshehė nė njė vend sekret tė banesės sė tij, do tė mė lartojė mbi njė shkėmb. 

 

 


6

 

  Dhe tani koka ime do tė ngrihet mbi armiqtė e mi qė mė rrethojnė, dhe do tė ofroj nė banesėn e tij flijime me britma gėzimi; do tė kėndoj dhe do tė kremtoj lėvdimet e Zotit. 

 

 


7

 

  O Zot, dėgjo zėrin tim, kur tė kėlthas ty; ki mėshirė pėr mua dhe pėrgjigjmu. 

 

 


8

 

  Zemra ime mė thotė nga ana jote: "Kėrkoni fytyrėn time". Unė kėrkoj fytyrėn tėnde, o Zot. 

 

 


9

 

  Mos ma fshih fytyrėn tėnde, mos e hidh poshtė me zemėrim shėrbėtorin tėnd; ti ke qenė ndihma ime; mos mė lėr dhe mos mė braktis, o Pėrendi e shpėtimit tim. 

 

 


10

 

  Edhe sikur babai im dhe nėna ime tė mė kishin braktisur, Zoti do tė mė pranonte. 

 

 


11

 

  O Zot, mė mėso rrugėn tėnde dhe mė udhėhiq nė njė shteg tė sheshtė, pėr shkak tė armiqve tė mi. 

 

 


12

 

  Mos mė braktis nė dėshirat e armiqve tė mi, sepse kanė dalė kundėr meje dėshmitarė tė rremė, njerėz qė duan dhunėn. 

 

 


13

 

  Oh, sikur tė mos isha i sigurt tė shoh mirėsinė e Zotit nė dheun e tė gjallėve! 

 

 


14

 

  Ki besim tė madh te Zoti; ji i fortė, ki zemėr; ki besim tė madh te Zoti. 

 

 


Psalmet 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: