Albanian Bible

Psalmet 20

Psalmet

Return to Index

Chapter 21

1

 

  O Zot, mbreti do tė gėzohet me forcėn tėnde dhe do tė ngazėllojė pėr shpėtimin tėnd! 

 

 


2

 

  Ti ia plotėsove dėshirėn e zemrės sė tij dhe nuk hodhe poshtė kėrkesėn e buzėve tė tij. (Sela) 

 

 


3

 

  Sepse ti i dole para me bekime begatie, i vure mbi kokė njė kurorė prej ari shumė tė kulluar. 

 

 


4

 

  Ai tė kishte kėrkuar jetė dhe ti i dhe ditė tė gjata nė pėrjetėsi. 

 

 


5

 

  E madhe ėshtė lavdia e tij pėr shpėtimin tėnd; ti i dhe madhėshti dhe lavdi, 

 

 


6

 

  sepse ti e bėn shumė tė bekuar pėrjetė, e mbush me gėzim nė praninė tėnde. 

 

 


7

 

  Duke qenė se mbreti ka besim te Zoti dhe nė mirėsinė e Shumė tė Lartit, ai nuk do tė hiqet kurrė. 

 

 


8

 

  Dora jote do tė arrijė tėrė armiqtė e tu, dora jote e djathtė do tė veprojė kundėr atyre qė tė urrejnė. 

 

 


9

 

  Ti do t`i bėsh si njė furrė tė zjarrtė kur do tė dukesh i zemėruar; nė zemėrimin e tij Zoti do t`i hedhė nė humnerė dhe zjarri do t`i pėrpijė. 

 

 


10

 

  Ti do tė zhdukėsh frytin e tyre nga toka dhe pasardhėsit e tyre midis bijve tė njerėzve, 

 

 


11

 

  sepse kanė kurdisur tė keqen kundėr teje dhe kanė pėrgatitur plane tė kėqija, por nuk do t`ia dalin. 

 

 


12

 

  Sepse ti do tė bėsh qė ata tė kthejnė kurrizin dhe do tė drejtosh shigjetat e harkut tėnd kundėr fytyrės sė tyre. 

 

 


13

 

  Ēohu, o Zot, me forcėn tėnde; ne do tė kėndojmė dhe do tė kremtojmė lėvdimet e fuqisė sate. 

 

 


Psalmet 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: