Albanian Bible

Psalmet 18

Psalmet

Return to Index

Chapter 19

1

 

  Qiejtė tregojnė lavdinė e Perėndisė dhe kupa qiellore shpall veprėn e duarve tė tij. 

 

 


2

 

  Njė ditė i flet ditės tjetėr dhe njė natė ia tregon tjetrės. 

 

 


3

 

  Nuk kanė gojė, as fjalė; zėri i tyre nuk dėgjohet; 

 

 


4

 

  por harmonia e tyre pėrhapet mbi gjithė dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri nė skajin e botės; nė qiejtė Perėndia ka vėnė njė ēadėr pėr diellin; 

 

 


5

 

  dhe ai ėshtė si njė dhėndėr qė del nga dhoma e tij e martesės; ngazėllon si njė trim qė pėrshkon rrugėn e tij. 

 

 


6

 

  Ai del nga njė skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri nė skajin tjetėr; asgjė nuk mund t`i fshihet nxehtėsisė sė tij. 

 

 


7

 

  Ligji i Zotit ėshtė i pėrsosur, ai e pėrtėrin shpirtin; dėshmia e Zotit ėshtė e vėrtetė dhe e bėn tė ditur njeriun e thjeshtė. 

 

 


8

 

  Porositė e Zotit janė tė drejta dhe e gėzojnė zemrėn; urdhėrimet e Zotit janė te pastra dhe ndriēojnė sytė. 

 

 


9

 

  Frika e Zotit ėshtė e pastėr, mbetet pėrjetė; gjykimet e Zotit janė tė vėrteta, tė gjitha janė tė drejta; 

 

 


10

 

  janė mė tė dėshirueshme se ari, po, mė tepėr se shumė ari i kulluar; janė mė tė ėmbla se mjalti, nga ai qė del nga hojet. 

 

 


11

 

  Edhe shėrbėtori yt mėson prej tyre; ke njė shpėrblim tė madh duke i parė. 

 

 


12

 

  Kush i njeh gabimet e tij? Pastromė nga ato qė nuk i shoh. 

 

 


13

 

  Pėrveē kėsaj ruaje shėrbėtorin tėnd nga mėkatet e vullnetit, dhe bėj qė ato tė mos mė sundojnė mua; atėherė unė do tė jem i ndershėm dhe i pastėr nga shkelje tė mėdha. 

 

 


14

 

  U miratofshin para teje fjalėt e gojės sime dhe pėrsiatjet e zemrės sime, o Zot, kėshtjella ime dhe shpėtimtari im. 

 

 


Psalmet 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: