Albanian Bible

Psalmet 16

Psalmet

Return to Index

Chapter 17

1

 

  O Zot, dėgjo njė ēėshtje tė drejtė, dėgjo me vėmendej britmėn time, dėgjo lutjen time, qė nuk vjen nga buzė mashtruese. 

 

 


2

 

  Ardhtė mbrojtja ime nga prania jote; sytė e tu pafshin atė qė ėshtė e drejtė. 

 

 


3

 

  Ti e ke hetuar zemrėn time, e ke vizituar natėn; mė ke vėnė nė provė dhe nuk ke gjetur asgjė; kam vendosur tė mos mėkatoj me gojėn time. 

 

 


4

 

  Pėrsa u pėrket veprave tė njerėzve, pėr fjalėn e buzėve tė tua, jam ruajtur nga rrugėt e njerėzve tė furishėm. 

 

 


5

 

  Hapat e mia kanė qėndruar tė sigurt nė shtigjet e tua dhe kėmbėt e mia nuk janė lėkundur. 

 

 


6

 

  Unė tė drejtohem ty, o Perėndi, sepse ti m`i plotėson, zgjat veshėt e tu ndaj meje, dėgjo fjalėt e mia. 

 

 


7

 

  Tregomė mirėsinė tėnde tė mrekullueshme, ti, qė me tė djathtėn tėnde i shpėton nga kundėrshtarėt e tyre ata qė gjejnė strehė pranė teje. 

 

 


8

 

  Mė ruaj si beben e syrit; mė mbulo, nėn hijen e krahėve tė tu, 

 

 


9

 

  nga tė pabesėt qė mė shtypin dhe nga armiqtė pėr vdekje qė mė rrethojnė. 

 

 


10

 

  Zemrat e tyre janė fortėsuar, goja e tyre flet me arrogancė. 

 

 


11

 

  Tani nė kanė rrethuar, ndjekin hapat tona; na ngulin sytė e tyre pėr tė na rrėzuar. 

 

 


12

 

  Armiku im i pėrngjan njė luani qė digjet nga dėshira qė tė shqyejė, dhe tė njė luani tė vogėl qė rri nė pritė nė vėnde tė fshehta. 

 

 


13

 

  Ēohu, o Zot, pėrballoje, rrėzoje; ēliro shpirtin tim nga i pabesi me shpatėn tėnde. 

 

 


14

 

  O Zot, mė ēliro me dorėn tėnde nga njerėzit, nga njerėzit e kėsaj bote qė bėn pjesė nė kėtė jetė, dhe barkun e tė cilėve ti e mbush me thesaret e tua tė fshehta; bijtė e tyre ngopen dhe u lėnė fėmijėve tė tyre ato qė mbetet nga pasuritė e tyre. 

 

 


15

 

  Sa pėr mua, pėr hir tė drejtėsisė do tė shoh fytyrėn tėnde; do tė ngopem nga prania jote kur tė zgjohem. 

 

 


Psalmet 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: