Albanian Bible

Psalmet 15

Psalmet

Return to Index

Chapter 16

1

 

  Mė mbro, o Perėndi, sepse unė po kėrkoj strehė te ti. 

 

 


2

 

  I thashė Zotit: "Ti je Zoti im; nuk kam asnjė tė mirė veē teje". 

 

 


3

 

  Gjithė dashuria ime ėshtė vendosur te njerėzit e shenjtė dhe tė nderuar qė janė mbi tokė. 

 

 


4

 

  Dhembjet e atyre qė turren pas perėndive tė tjera do tė shumėzohen; unė nuk do t`i derdh libacionet e tyre tė gjakut dhe nuk do tė shqiptoj me buzėt e mia emrat e tyre. 

 

 


5

 

  Zoti ėshtė pjesa ime nga trashėgimia dhe kupa ime; ti, o Zot, ruaje fort atė qė mė ka rėnė nė short. 

 

 


6

 

  Mua fati mė ka rėnė nė vende tė kėndshme; po, njė trashėgimi e bukur mė ka rėnė. 

 

 


7

 

  Unė do tė bekoj Zotin qė mė kėshillon; zemra ime mė mėson edhe natėn. 

 

 


8

 

  Unė e kam vėnė vazhdimisht Zotin pėrpara syve tė mi; duke qenė se ai rri nė tė djathtėn time, unė nuk do tė hiqem kurrė nga vendi. 

 

 


9

 

  Prandaj zemra ime gėzohet dhe shpirti im ngazėllon pėr lavdinė e trashėgimisė sime; edhe mishi im do tė qėndrojė tėrė besim dhe nė siguri, 

 

 


10

 

  sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Sheol dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė korruptimin. 

 

 


11

 

  Ti do tė mė tregosh shtegun e jetės; ka shumė gėzim nė praninė tėnde; nė tė djathtėn tėnde ka kėnaqėsi nė pėrjetėsi. 

 

 


Psalmet 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: