Albanian Bible

Psalmet 9

Psalmet

Return to Index

Chapter 10

1

 

  O Zot, pse qėndron larg? Pse fshihesh nė kohė fatkeqėsish? 

 

 


2

 

  I pabesi me kryelartėsinė e tij ndjek me dhunė tė mjerin; ata do tė kapen nga vetė kurthet qė ata kanė kurdisur, 

 

 


3

 

  sepse i pabesi mburret me dėshirat e shpirtit tė tij, bekon grabitqarin dhe pėrbuz Zotin. 

 

 


4

 

  I pabesi, me arrogancėn e fytyrės sė tij, nuk e kėrkon Zotin; tėrė mendimet e tij janė: "Perėndia nuk ekziston". 

 

 


5

 

  Rrugėt e tij lulėzojnė nė ēdo kohė; gjykimet e tua pėr tė janė shumė tė larta, larg kuptimit tė tyre nga ana e tij; ai pėrqesh gjithė armiqtė e tij. 

 

 


6

 

  Ai thotė nė zemėr tė tij: "Mua askush nuk mė tund dot kurrė; nuk do tė mė ndodhė kurrė ndonjė e keqe". 

 

 


7

 

  Goja e tij ėshtė plot mallkime, hile dhe mashtrime; nėn gjuhėn e tij ka ligėsi dhe paudhėsi. 

 

 


8

 

  Ai rri nė pritė nė fshatra, vret tė pafajshmin nė vende tė fshehta; sytė e tij pėrgjojnė fatkeqin. 

 

 


9

 

  Ai rri nė pritė nė vende tė fshehta si luani nė strofkėn e tij; rri nė pritė pėr tė kapur tė mjerin; ai e rrėmben tė mjerin duke e tėrhequr nė rrjetėn e tij. 

 

 


10

 

  Ai rri i strukur dhe i mbledhur, dhe fatzinjtė mposhten para forcės sė tij. 

 

 


11

 

  Ai thotė nė zemėr tė tij: "Perėndia harron, fsheh fytyrėn e tij, nuk do ta shohė kurrė". 

 

 


12

 

  Ēohu, o Zot; o Perėndi, ngre dorėn tėnde; mos i harro tė mjerėt. 

 

 


13

 

  Pse i pabesi pėrēmon Perėndinė? Ai thotė nė zemėr tė tij: "Ti nuk do t`i kėrkosh llogari". 

 

 


14

 

  Por ti e ke parė, sepse ti vėren me kujdes ligėsinė dhe pikėllimin, pėr ta larė mė pas me dorėn tėnde; fatkeqi i ka shpresat te ti; ti je ai qė ndihmon jetimin. 

 

 


15

 

  Thyeja krahun tė pabesit dhe tė ligut; nė rast se ti do tė kėrkosh ligėsinė e tij, nuk do ta gjesh mė. 

 

 


16

 

  Zoti ėshtė mbret pėrjetė; kombet janė zhdukur nga toka e tij. 

 

 


17

 

  O Zot, ti dėgjon dėshirėn e njerėzve tė pėrulur; ti e fortėson zemrėn e tyre, veshėt e tu janė tė vėmendshėm, 

 

 


18

 

  pėr t`i dhėnė tė drejtė jetimit dhe tė pikėlluarit, me qėllim qė njeriu i krijuar nga dheu tė mos kallė mė tmerr. 

 

 


Psalmet 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: