Albanian Bible

Psalmet 8

Psalmet

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Unė do tė tė kremtoj, o Zot, me gjithė zemėr, do tė tregoj tėrė mrekullitė e tua. 

 

 


2

 

  Unė do tė gėzohem dhe do tė kėnaqem me ty; do t`i kėndoj lėvdime nė emrin tėnd, o Shumė i Larti. 

 

 


3

 

  Sepse armiqtė e mi tėrhiqen, bien dhe vdesin para teje. 

 

 


4

 

  Ti nė fakt ke pėrkrahur ndershmėrinė time dhe ēėshtjen time; je ulur mbi fronin si njė gjyqtar i drejtė. 

 

 


5

 

  Ke qortuar kombet, ke shkatėrruar tė pabesin, ke fshirė emrat e tyre pėr gjithnjė. 

 

 


6

 

  Armiku ėshtė zhdukur, i kapur nga njė pikėllim i pėrjetshėm! Dhe qyteteve qė ti ke shkatėrruar i ėshtė zhdukur edhe kujtimi. 

 

 


7

 

  Por Zoti mbetet pėrjetė; ai ka vendosur fronin e tij pėr tė gjykuar. 

 

 


8

 

  Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi, do t`i gjykojė popujt me paanėsi. 

 

 


9

 

  Zoti do tė jetė strehim i papushtueshėm pėr tė shtypurin, njė strehim i papushtueshėm nė kohė ngushtice. 

 

 


10

 

  Dhe ata qė e njohin emrin tėnd do tė kenė besim te ti, sepse ti, o Zot, nuk i braktis ata qė tė kėrkojnė. 

 

 


11

 

  Kėndojini lavde Zotit qė banon nė Sion; u njoftoni popujve veprat e tij. 

 

 


12

 

  Sepse ai qė kėrkon arėsyen e gjakut i mban mėnd ata; ai nuk e harron britmėn e tė pikėlluarve. 

 

 


13

 

  Ki mėshirė pėr mua, o Zot, ti qė mė ke rilartuar nga portat e vdekjes, shiko pikėllimin qė mė shkaktojnė ata qė mė urrejnė, 

 

 


14

 

  me qėllim qė unė tė kem mundėsi tė tregoj tė gjitha lavdet e tua dhe nė portat e bijės sė Sionit tė mund tė kremtoj pėr ēlirimin tėnd. 

 

 


15

 

  Kombet janė zhytur nė gropėn qė kishin hapur; kėmba e tyre ėshtė kapur nė rrjetėn qė kishin fshehur. 

 

 


16

 

  Zoti u bė i njohur me anė tė gjykimit qė ka dhėnė; i pabesi u kap nė lakun e veprės sė duarve tė tij. (Interlud. Sela) 

 

 


17

 

  Tė pabesėt do tė zbresin nė Sheol; po, tė gjitha kombet qė harrojnė Perėndinė. 

 

 


18

 

  Sepse nevojtari nuk do tė harrohet pėrjetė; shpresa e tė shtypurve nuk do tė zhduket pėrjetė. 

 

 


19

 

  Ēohu, o Zot, mos lejo qė vdekatari tė ketė epėrsi; kombet tė gjykohen para teje. 

 

 


20

 

  O Zot, kallu frikėn; bėj qė kombet tė pranojnė se janė vetėm vdekatarė. (Sela) 

 

 


Psalmet 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: