Albanian Bible

Psalmet 6

Psalmet

Return to Index

Chapter 7

1

 

  O Zot, Perėndia im, po kėrkoj strehim te ti; shpėtomė nga tėrė ata qė mė pėrndjekin dhe ēliromė, 

 

 


2

 

  qė armiku tė mos e shqyejė shpirtin tim si njė luan, duke copėtuar pa mundur njeri tė mė ēlirojė. 

 

 


3

 

  O Zot, Perėndia im, nė rast se e kam bėrė kėtė, nė qoftė se ka ligėsi nė duart e mia, 

 

 


4

 

  nė rast se sė mirės i jam pėrgjigjur me tė keqen atij qė jetonte nė paqe me mua, ose nė rast se e kam zhveshur armikun tim pa arėsye, 

 

 


5

 

  le tė mė pėrndjekė armiku dhe tė mė arrijė, le ta marrė nėpėr kėmbė jetėn time dhe ta zvarritė nė pluhur lavdinė time. (Sela) 

 

 


6

 

  Ēohu, o Zot, nė zemėrimin tėnd; ēohu kundėr tėrbimit tė armiqve tė mi dhe nė favorin tim; ti ke vendosur gjykimin. 

 

 


7

 

  Kuvendi i popujve do tė tė rrethojė; kthehu mbi tė nė njė vend tė ngritur. 

 

 


8

 

  Zoti do tė gjykojė popujt; gjykomė, o Zot, sipas drejtėsisė sime dhe ndershmėrisė sime. 

 

 


9

 

  Jepi fund ligėsisė sė njerėzve tė kėqij, por vendos njeriun e drejtė, sepse ti je Perėndia i drejtė, qė provon zemrat dhe mendjet. 

 

 


10

 

  Mburoja ime ėshtė te Perėndia, qė shpėton ata qė janė tė drejtė nga zemra. 

 

 


11

 

  Perėndia ėshtė njė gjykatės i drejtė dhe njė Perėndi qė zemėrohet ēdo ditė me keqbėrėsit. 

 

 


12

 

  Nė qoftė se keqbėrėsi nuk ndryshon, ai do tė mprehė shpatėn e tij; e ka shtrirė harkun e tij dhe e ka pėrgatitur. 

 

 


13

 

  Ai ka pėrgatitur kundėr tij armė vdekjeprurėse, i mban gati shigjetat e tij tė zjarrta. 

 

 


14

 

  Ja, keqbėrėsi lind padrejtėsinė; ai ka konceptuar ligėsinė dhe ka pėr tė pjellė mashtrimin. 

 

 


15

 

  Ai gėrmon njė gropė dhe e bėn tė thellė, por bie vetė nė gropėn qė ka bėrė. 

 

 


16

 

  Ligėsia e tij do tė kthehet mbi kryet e vet dhe dhuna e tij do tė bjerė mbi ēafkėn e kokės. 

 

 


17

 

  Unė do ta falenderoj Zotin pėr drejtėsinė e tij, dhe do tė kėndoj lėvdime nė emėr tė Zotit, Shumė tė Lartit. 

 

 


Psalmet 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: