Albanian Bible

Jobi 40

Jobi

Return to Index

Chapter 41

1

 

  A mund ta nxjerrėsh Leviathanin me grep ose tė mbash tė palėvizur gjuhėn e tij me njė litar? 

 

 


2

 

  A mund t`i vėsh njė xunkth nė flegrat e hundės ose t`i shposh nofullėn me njė ēengel? 

 

 


3

 

  A do tė tė lutet ai sė tepėrmi apo do tė tė drejtojė fjalė tė ėmbla? 

 

 


4

 

  A do tė lidhė njė besėlidhje me ty, qė ti ta marrėsh si shėrbėtor pėr gjithnjė? 

 

 


5

 

  A do tė lozėsh me tė si me njė zog apo do ta mbash lidhur pėr vajzat e tua? 

 

 


6

 

  Miqtė e tu do tė bėjnė me tė takime tė mrekullueshme apo do ta ndajnė vallė midis tregtarėve? 

 

 


7

 

  A mund tė mbulosh lėkurėn e tij me shigjeta dhe kokėn e tij me fuzhnja? 

 

 


8

 

  Vėri duart mbi trupin e tij; do tė tė kujtohet luftimi dhe nuk ke pėr ta rifilluar. 

 

 


9

 

  Ja, shpresa e atij qė e sulmon ėshtė e rreme; mjafton ta shikosh dhe tė zė tmerri. 

 

 


10

 

  Askush nuk ka aq guxim sa ta provokojė. Kush, pra, ėshtė nė gjendje tė qėndrojė i fortė para meje? 

 

 


11

 

  Kush mė ka bėrė njė shėrbim i pari qė unė duhet ta shpėrblej? Ēdo gjė nėn qiejt ėshtė imja. 

 

 


12

 

  Nuk do t`i kaloj nė heshtje gjymtyrėt e tij, forcėn e tij tė madhe dhe bukurinė e armaturės sė tij. 

 

 


13

 

  Kush mund ta zhveshė nga parzmorja e tij dhe kush mund t`i afrohet me njė fre tė dyfishtė? 

 

 


14

 

  Kush mund tė hapė portat e gojės sė tij, e rrethuar siē ėshtė nga tmerri i dhėmbėve tė tij? 

 

 


15

 

  Shumė tė bukura janė rreshtat e mburojave tė tij, tė salduara fort si prej njė vule. 

 

 


16

 

  Ato janė aq afėr njėra-tjetrės sa nuk kalon as ajri midis tyre. 

 

 


17

 

  Janė tė ngjitura njėra me tjetrėn, tė bashkuara fort midis tyre, dhe nuk mund tė ndahen. 

 

 


18

 

  Teshtimat e tij japin shkreptima drite dhe sytė e tij janė si qepallat e agimit. 

 

 


19

 

  Nga goja e tij dalin flakė, dalin shkėndija zjarri. 

 

 


20

 

  Nga flegrat e hundės sė tij del tym, si nga njė enė qė vlon ose nga njė kazan. 

 

 


21

 

  Fryma e tij i vė zjarrin qymyrit dhe nga goja e tij del flakė. 

 

 


22

 

  Forca qėndron te qafa e tij dhe para tij hedh valle tmerri. 

 

 


23

 

  Pjesėt e flashkėta tė mishit tė tij janė fort kompakte, janė mjaft tė ngjeshura mbi tė dhe nuk lėvizin. 

 

 


24

 

  Zemra e tij ėshtė e fortė si njė gur, e fortė si pjesa e poshtme e mokrės. 

 

 


25

 

  Kur ngrihet, tė fuqishmit kanė frikė, dhe nga tmerri mbeten tė hutuar. 

 

 


26

 

  Shpata qė arrin nuk i bėn asgjė, e njėjta gjė ndodh me ushtėn, shigjetėn dhe shtizėn. 

 

 


27

 

  E quan hekurin si kashtė dhe bronzin si dru tė brejtur nga krimbi. 

 

 


28

 

  Shigjeta nuk e bėn tė ikė; gurėt e hobesė pėr tė janė si kallamishte. 

 

 


29

 

  Topuzi i duket sikur ėshtė kashtė, ai tallet me vringėllimėn e ushtės. 

 

 


30

 

  Poshtė ka maja tė mprehta dhe lė gjurmė si tė lesės mbi baltė. 

 

 


31

 

  E bėn tė ziejė humnerėn si ndonjė kazan dhe e bėn detin si tė ishte njė enė me melhem. 

 

 


32

 

  Lė pas vetes njė vazhdė drite dhe humnera duket si e mbuluar nga thinjat. 

 

 


33

 

  Mbi tokė nuk ka asgjė qė t`i ngjajė, qė tė jetė bėrė pa pasur fare frikė. 

 

 


34

 

  Shiko nė fytyrė tėrė njerėzit mendjemėdhenj; ai ėshtė mbret mbi tė gjitha bishat mė madhėshtore". 

 

 


Jobi 42

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: