Albanian Bible

Jobi 39

Jobi

Return to Index

Chapter 40

1

 

  Zoti vazhdoi t`i pėrgjigjet Jobit dhe tha: 

 

 


2

 

  "Ai qė kundėrshton tė Plotfuqishmin, a dėshiron vallė ta korrigjojė? Ai qė qorton Perėndinė, t`i pėrgjigjet kėsaj pyetjeje". 

 

 


3

 

  Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe i tha: 

 

 


4

 

  "Ja, jam shpirtvogėl, ēfarė mund tė tė pėrgjigjem? E vė dorėn mbi gojėn time. 

 

 


5

 

  Kam folur njė herė, por nuk do tė flas mė; po, dy herė, por nuk do tė shtoj asgjė". 

 

 


6

 

  Atėherė Zoti iu pėrgjigj Jobit nė mes tė furtunės dhe i tha: 

 

 


7

 

  "Ēohu, ngjishe brezin si njė trim; unė do tė tė pyes dhe ti do tė mė pėrgjigjesh. 

 

 


8

 

  A dėshiron pikėrisht tė anulosh gjykimin tim, tė mė dėnosh mua pėr tė justifikuar vetveten? 

 

 


9

 

  A ke ti njė krah si ai i Perėndisė dhe a mund tė tė gjėmojė zėri sa zėri i tij? 

 

 


10

 

  Stolisu, pra, me madhėshti dhe madhėri, vishu me lavdi dhe me shkėlqim. 

 

 


11

 

  Jepu rrugė tėrbimeve tė zemėrimit tėnd; shiko tėrė mendjemėdhenjtė dhe uli, 

 

 


12

 

  shiko tėrė kryelartėt dhe poshtėroji, dhe shtypi njerėzit e kėqij kudo qė tė ndodhen. 

 

 


13

 

  Varrosi tė tėrė nė pluhur, mbylli nė vende tė fshehta. 

 

 


14

 

  Atėherė edhe unė do tė lėvdoj, sepse dora jote e djathtė tė ka siguruar fitore. 

 

 


15

 

  Shiko behemothin qė e kam bėrė njėlloj si ti; ai ha barin si kau. 

 

 


16

 

  Ja, forca e tij qėndron nė ijet dhe fuqia e tij nė muskujt e barkut tė tij. 

 

 


17

 

  E lėkund bishtin e tij si njė kedėr; nervat e kofshėve tė tij janė tė thurura mirė. 

 

 


18

 

  Kockat e tij janė si tuba prej bronzi; kockat e tij janė si shufra hekuri. 

 

 


19

 

  Ai ėshtė e para nga veprat e Perėndisė; vetėm ai qė e bėri mund t`i afrohet atij me shpatėn e tij. 

 

 


20

 

  Ndonėse malet prodhojnė ushqim pėr tė, dhe aty tėrė kafshėt e fushave dėfrehen, 

 

 


21

 

  ai shtrihet nėn bimėt e lotusit, nė vende tė fshehura nė kallamishte dhe nė moēale. 

 

 


22

 

  Bimėt e lotusit e mbulojnė me hijen e tyre, shelgjet e pėrroit e rrethojnė. 

 

 


23

 

  Lumi mund tė dalė nga shtrati i tij, por ai nuk ka frikė; ėshtė i sigurt nga vetja e tij, edhe sikur Jordani tė sulej kundėr gojės sė tij. 

 

 


24

 

  Kush, pra, mund ta zėrė nga sytė apo t`i shpojė flegrat e hundės me gremēa? 

 

 


Jobi 41

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: