Albanian Bible

Jobi 38

Jobi

Return to Index

Chapter 39

1

 

  A e di ti kohėn kur pjellin dhitė e malit apo ke vėrejtur vallė pjelljen e drenushave? 

 

 


2

 

  A di ti tė numėrosh muajt kur merr fund barra e tyre, apo njeh ti kohėn kur duhet tė pjellin? 

 

 


3

 

  Mblidhen dhe pjellin tė vegjlit e tyre, duke u dhėnė fund kėshtu dhembjeve tė tyre. 

 

 


4

 

  Tė vegjlit e tyre bėhen tė fortė, rriten jashtė, shkėputen dhe nuk kthehen mė pranė tyre. 

 

 


5

 

  Kush lė tė lirė gomarin e egėr, kush e ka zgjidhur gomarin e egėr, 

 

 


6

 

  tė cilit i kam caktuar tė rrijė nė shkretėtirė dhe tokėn e kripur si banesė? 

 

 


7

 

  Ai pėrēmon zhurmėn e qytetit dhe nuk dėgjon britmat e asnjė zotėrie. 

 

 


8

 

  Hapėsirat e gjera tė maleve janė kullota e tij, dhe ai shkon dhe kėrkon ēdo gjė qė ėshtė e gjelbėr. 

 

 


9

 

  Bualli vallė a pranon tė tė shėrbejė ose tė kalojė natėn pranė grazhdit tėnd? 

 

 


10

 

  A mund ta lidhėsh vallė buallin me litar qė tė lėrojė tokėn nė hulli, ose tė lesojė luginat pas teje? 

 

 


11

 

  A do t`i kesh besim atij, sepse forca e tij ėshtė e madhe, ose do t`ia lėsh atij punėn tėnde? 

 

 


12

 

  A do tė mbėshtetesh tek ai pėr tė ēuar nė shtėpi grurin dhe pėr ta mbledhur nė lėmė? 

 

 


13

 

  Krahėt e strucit rrahin tėrė gaz, por ato nuk janė me siguri krahėt dhe pendėt e lejlekut. 

 

 


14

 

  Ai nė fakt i braktis vezėt e tij pėr tokė dhe i lė tė ngrohen nė pluhur. 

 

 


15

 

  duke harruar qė njė kėmbė mund t`i shtypė ose njė kafshė e fushave mund t`i shkelė. 

 

 


16

 

  I trajton ashpėr tė vegjlit e tij, sikur tė mos ishin tė vetėt; por lodhja e tij pa asnjė interes ėshtė e kotė, 

 

 


17

 

  sepse Perėndia e ka lėnė pa dituri dhe nuk i ka dhėnė zgjuarsi. 

 

 


18

 

  Por kur ngrihet mė kėmbė pėr tė ikur, tallet me kalin dhe me kalorėsin e tij. 

 

 


19

 

  A je ti ai qė i ke dhėnė forcėn kalit dhe ia ke veshur qafėn me jele qė valėviten? 

 

 


20

 

  A je ti ai qė e bėn tė kėrcejė si njė karkalec? Hingėllima e tij krenare tė kall tmerr. 

 

 


21

 

  Ēukėrmon nė luginė duke u kėnaqur nga forca e tij; sulet nė mes tė kacafytjes me armė. 

 

 


22

 

  Pėrbuz frikėn dhe nuk trembet, as zmbrapset pėrpara shpatės. 

 

 


23

 

  Mbi tė kėrcet kėllėfi i shigjetave, shtiza qė vetėtin dhe ushta. 

 

 


24

 

  Me zjarr dhe vrull i zhduk distancat dhe nuk qėndron nė vend kur bie buria. 

 

 


25

 

  Qė nė dėgjimin e parė tė burisė, ai thotė: "Aha"!, dhe e nuhat nga larg betejėn, zėrin kumbues tė kapitenėve dhe britmėn e luftės. 

 

 


26

 

  Mos vallė pėr shkak tė zgjuarsisė sate ngrihet e fluturon krahathati dhe i hap krahėt e tij drejt jugut? 

 

 


27

 

  Éshtė vallė nėn komandėn tėnde qė shqiponja ngrihet lart dhe e bėn folenė e saj nė vende tė larta? 

 

 


28

 

  Banon mbi shkėmbinj dhe qėndron mbi krepa tė rrėpirta. 

 

 


29

 

  Nga lart ajo pėrgjon gjahun dhe sytė e saj vrojtojnė larg. 

 

 


30

 

  Tė vegjlit e saj thithin gjak dhe, ku ka tė vrarė, atje ndodhet ajo". 

 

 


Jobi 40

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: