Albanian Bible

Jobi 34

Jobi

Return to Index

Chapter 35

1

 

  Elihu vazhdoi tė flasė dhe tha: 

 

 


2

 

  "A tė duket njė gjė e drejtė kur thua: "Jam mė i drejtė se Perėndia"? 

 

 


3

 

  Nė fakt ke thėnė: "Ē`dobi ke? Ēfarė dobie do tė kisha nga mėkati im?". 

 

 


4

 

  Do tė tė pėrgjigjem ty dhe miqve tė tu bashkė me ty. 

 

 


5

 

  Sodite qiellin dhe shiko me kujdes; shih retė, qė ndodhen mė lart se ti. 

 

 


6

 

  Nė qoftė se ti mėkaton, ēfarė efekti ka mbi tė? Nė qoftė se ti i shumėzon prapėsitė e tua ēfarė dėmi i shkakton? 

 

 


7

 

  Nė rast se je i drejtė, ēfarė i jep, ose ēfarė merr ai nga dora jote? 

 

 


8

 

  Ligėsia jote mund tė dėmtojė vetėm njė njeri si ti, dhe drejtėsia jote mundet t`i sjellė vetėm dobi birit tė njė njeriu. 

 

 


9

 

  Ngrihet zėri pėr numrin e madh tė shtypjeve, ngrihet zėri pėr tė kėrkuar ndihmė pėr shkak tė dhunės sė tė fuqishmėve; 

 

 


10

 

  por asnjeri nuk thotė: "Ku ėshtė Perėndia, krijuesi im, qė natėn tė jep kėngė gėzimi, 

 

 


11

 

  qė na mėson mė tepėr gjėra se sa kafshėve tė fushave dhe na bėn mė tė urtė se zogjtė e qiellit?" 

 

 


12

 

  Kėshtu ngrihen zėra, por ai nuk pėrgjigjet pėr shkak tė krenarisė sė njerėzve tė kėqij. 

 

 


13

 

  Me siguri Perėndia nuk ka pėr t`i dėgjuar ligjėratat boshe dhe i Plotfuqishmi nuk do t`jua vėrė veshin. 

 

 


14

 

  Edhe sikur ti tė thuash se nuk e shikon atė, ēėshtja jote qėndron para tij, dhe ti duhet tė presėsh. 

 

 


15

 

  Por tani, duke qenė se nė zemėrimin e tij ai nuk dėnon dhe nuk u jep shumė rėndėsi shkeljeve, 

 

 


16

 

  Jobi hap kot buzėt dhe mbledh fjalė qė nuk kanė arsye". 

 

 


Jobi 36

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: