Albanian Bible

Jobi 29

Jobi

Return to Index

Chapter 30

1

 

  "Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime. 

 

 


2

 

  Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar. 

 

 


3

 

  Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė, 

 

 


4

 

  duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre. 

 

 


5

 

  Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės. 

 

 


6

 

  Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve; 

 

 


7

 

  ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat; 

 

 


8

 

  njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre. 

 

 


9

 

  Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre. 

 

 


10

 

  Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė. 

 

 


11

 

  Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje. 

 

 


12

 

  Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė. 

 

 


13

 

  Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon. 

 

 


14

 

  Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi. 

 

 


15

 

  Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re. 

 

 


16

 

  Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar. 

 

 


17

 

  Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim. 

 

 


18

 

  Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim. 

 

 


19

 

  Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri, 

 

 


20

 

  Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar. 

 

 


21

 

  Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate. 

 

 


22

 

  Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi. 

 

 


23

 

  E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt. 

 

 


24

 

  me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė. 

 

 


25

 

  A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin? 

 

 


26

 

  Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira. 

 

 


27

 

  Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh. 

 

 


28

 

  Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė. 

 

 


29

 

  Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin. 

 

 


30

 

  Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia. 

 

 


31

 

  Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues. 

 

 


Jobi 31

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: