Albanian Bible

Jobi 22

Jobi

Return to Index

Chapter 23

1

 

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

  "Edhe sot vajtimi im ėshtė i dhimbshėm; dora ime ėshtė e dobėt pėr shkak tė rėnkimit tim. 

 

 


3

 

  Ah, sikur tė dija ku ta gjeja, qė tė mund tė arrija deri nė fronin e tij! 

 

 


4

 

  Do ta parashtroja ēėshtjen time para tij, do ta mbushja gojėn time me argumente. 

 

 


5

 

  Do tė dija fjalėt me tė cilat do tė mė pėrgjigjej, dhe do tė kuptoja atė qė kishte pėr tė mė thėnė. 

 

 


6

 

  A do tė mė kundėrshtonte me forcė tė madhe? Jo, pėrkundrazi do tė mė kushtonte vėmendje. 

 

 


7

 

  Atje njeriu i drejtė do tė mund tė diskutonte me tė, kėshtu gjyqtari im do tė mė shpallte tė pafajshėm pėrjetė. 

 

 


8

 

  Ja, po shkoj nė lindje, por aty nuk ėshtė; nė perėndim, por nuk e shoh; 

 

 


9

 

  vepron nė veri, por nuk e shoh; kthehet nga jugu, por nuk arrij ta shikoj. 

 

 


10

 

  Por ai e njeh rrugėn qė unė kam marrė; sikur tė mė provonte, do tė dilja si ari. 

 

 


11

 

  Kėmba ime ka ndjekur me pėrpikmėri gjurmėt e tij, i jam pėrmbajtur rrugės sė tij pa devijuar; 

 

 


12

 

  nuk jam larguar nga urdhėrimet e buzėve tė tij, pėrfitova shumė nga fjalėt qė kanė dalė prej gojės sė tij mė tepėr se nga racioni tim i ushqimit. 

 

 


13

 

  Por atij nuk i gjendet shoku, kush, pra, mund ta ndryshojė? Atė qė do, ai e bėn, 

 

 


14

 

  kėshtu ai do tė realizojė plotėsisht atė qė ka dekretuar kundėr meje, dhe plane tė tilla ka mjaft tė tjera. 

 

 


15

 

  Prandaj nė prani tė tij e ndjej veten tė tmerruar; kur e mendoj kėtė, ia kam frikėn atij. 

 

 


16

 

  Perėndia ma ligėshton zemrėn, i Plotfuqishmi mė tmerron. 

 

 


17

 

  Sepse nuk u asgjėsova pėrpara territ; dhe ai nuk e fshehu terrin e dendur nga fytyra ime". 

 

 


Jobi 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: