Albanian Bible

Jobi 8

Jobi

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

  "Po, unė e di qė ėshtė kėshtu, por si mund tė jetė i drejtė njeriu pėrpara Perėndisė? 

 

 


3

 

  Nė rast se dikush dėshiron tė diskutojė me tė, nuk mund t`i pėrgjigjet veēse njė herė mbi njė mijė. 

 

 


4

 

  Perėndia ėshtė i urtė nga zemra dhe i fuqishėm nga forca, kush, pra, u fortėsua kundėr tij dhe i shkoi mbarė? 

 

 


5

 

  Ai vendos malet dhe ato nuk e dijnė qė ai i pėrmbys nė zemėrimin e tij. 

 

 


6

 

  Ai e tund dheun nga vendi i tij, dhe kollonat e tij dridhen. 

 

 


7

 

  Urdhėron diellin, dhe ai nuk lind, dhe vulos yjet. 

 

 


8

 

  I vetėm shpalos qiejt dhe ecėn mbi valėt e larta tė detit. 

 

 


9

 

  Ka bėrė Arushėn dhe Orionin, Plejadat dhe krahinat e jugut. 

 

 


10

 

  Ai bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė hetohen, po, mrekulli tė panumėrta. 

 

 


11

 

  Ja, mė kalon afėr dhe nuk e shoh, kalon tutje dhe nuk e kuptoj. 

 

 


12

 

  Ja, ai kap gjahun dhe kush mund t`ia rimarrė? Kush mund t`i thotė: "Ēfarė po bėn?". 

 

 


13

 

  Perėndia nuk e tėrheq zemėrimin e tij; poshtė tij pėrkulen ndihmėsit e Rahabit. 

 

 


14

 

  Si mund t`i pėrgjigjem, pra, dhe tė zgjedh fjalėt e mia pėr tė diskutuar me tė? 

 

 


15

 

  Edhe sikur tė kisha tė drejtė, nuk do tė kisha mundėsi t`i pėrgjigjem, por do t`i kėrkoja mėshirė gjyqtarit tim. 

 

 


16

 

  Nė rast se unė e thėrres dhe ai mė pėrgjigjet, nuk mund tė besoj akoma se e ka dėgjuar zėrin tim, 

 

 


17

 

  ai, qė mė godet me furtunėn, dhe i shumėzon plagėt e mia pa shkak. 

 

 


18

 

  Nuk mė lė tė marr frymė, pėrkundrazi mė mbush me hidhėrime. 

 

 


19

 

  Edhe nė qoftė se bėhet fjalė pėr forcėn, ja, ai ėshtė i fuqishėm; por sa pėr gjykimin, kush do tė mė caktojė njė ditė pėr t`u paraqitur? 

 

 


20

 

  Edhe sikur tė isha i drejtė, vetė tė folurit tim do tė mė dėnonte; edhe sikur tė isha i ndershėm, ai do tė provonte se jam i ēoroditur. 

 

 


21

 

  Jam i ndershėm, por nuk e ēmoj fare veten time dhe e pėrēmoj jetėn time. 

 

 


22

 

  Éshtė e njėjta gjė, prandaj them: "Ai shkatėrron njeriun e ndershėm dhe tė keqin". 

 

 


23

 

  Nė qoftė se njė fatkeqėsi mbjell papritur vdekjen, ai qesh me vuajtjen e tė pafajmėve. 

 

 


24

 

  Toka u ėshtė dhėnė nė dorė tė kėqijve; ai u vesh sytė gjyqtarėve tė saj; po tė mos jetė ai, kush mund tė ishte, pra? 

 

 


25

 

  Tani ditėt e mia kalojnė mė shpejt se njė vrapues, ikin pa parė asnjė tė mirė. 

 

 


26

 

  Ikin shpejt si anijet prej xunkthi, si shqiponja qė sulet mbi gjahun e vet. 

 

 


27

 

  Nė qoftė se them: "Dua ta harroj vajtimin, ta lė pamjen time tė trishtuar dhe tė tregohem i gėzuar", 

 

 


28

 

  mė hyn frika pėr tė gjitha dhembjet e mia; e di mirė qė ti nuk do tė mė konsiderosh tė pafajshėm. 

 

 


29

 

  Nė qoftė se jam i dėnuar tanimė, pse tė lodhem mė kot? 

 

 


30

 

  Edhe sikur tė lahesha me borė dhe tė pastroja duart e mia me sodė, 

 

 


31

 

  ti do tė mė hidhje nė baltėn e njė grope, edhe vetė rrobat e mia do tė mė kishin lemeri. 

 

 


32

 

  Nė tė vėrtetė ai nuk ėshtė njė njeri si unė, tė cilit mund t`i pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė. 

 

 


33

 

  Nuk ka asnjė arbitėr midis nesh, qė tė vėrė dorėn mbi ne tė dy. 

 

 


34

 

  Le tė largojė nga unė shkopin e tij, tmerri i tij tė mos mė trembė. 

 

 


35

 

  Atėherė do tė mund tė flas pa pasur frikė prej tij, sepse nuk jam kėshtu me veten time. 

 

 


Jobi 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: