Albanian Bible

Jobi 7

Jobi

Return to Index

Chapter 8

1

 

  Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

  "Deri kur do tė flasėsh nė kėtė mėnyrė, dhe fjalėt e gojės sate do tė jenė si njė erė e furishme? 

 

 


3

 

  A mundet Perėndia tė shtrėmbėrojė gjykimin dhe i Potfuqishmi tė pėrmbysė drejtėsinė? 

 

 


4

 

  Nė rast se bijtė e tu kanė mėkatuar kundėr tij, ai i ka braktisur nė prapėsinė e tyre. 

 

 


5

 

  Por nė rast se ti e kėrkon Perėndinė dhe i lutesh fort tė Plotfuqishmit, 

 

 


6

 

  nė rast se je i pastėr dhe i ndershėm, me siguri ai do tė ngrihet nė favorin tėnd dhe do tė rivendosė selinė e drejtėsisė sate. 

 

 


7

 

  Ndonėse gjendja jote e kaluar ka qenė njė gjė e vogėl, 

 

 


8

 

  e ardhmja jote do tė jetė e madhe. Pyet, pra, brezat qė shkuan dhe shqyrto gjėrat e zbuluara nga etėrit e tyre; 

 

 


9

 

  ne nė tė vėrtetė i pėrkasim sė djeshmes dhe nuk dimė asgjė, sepse ditėt tona mbi tokė janė si njė hije. 

 

 


10

 

  A nuk do tė mėsojnė vallė ata dhe nuk do tė flasin, duke nxjerrė fjalė nga zemra e tyre? 

 

 


11

 

  A mund tė rritet papirusi jashtė moēalit dhe a mund tė zhvillohet xunkthi pa ujė? 

 

 


12

 

  Ndėrsa ėshtė ende i gjelbėr, pa qenė prerė, ai thahet para ēdo bari tjetėr. 

 

 


13

 

  Kėto janė rrugėt e tė gjithė atyre qė harrojnė Perėndinė; kėshtu shpresa e tė paudhit tretet. 

 

 


14

 

  Besimi i tij do tė pritet dhe sigurimi i tij ėshtė si njė pėlhurė merimange. 

 

 


15

 

  Ai mbėshtetet te shtėpia e tij, ajo nuk qėndron; kapet te ajo, por ajo nuk mban. 

 

 


16

 

  Ai ėshtė krejt i gjelbėr nė diell dhe degėt e tij zgjaten mbi kopshtin e tij; 

 

 


17

 

  dhe rrėnjėt e tij pleksen rreth njė grumbulli gurėsh dhe depėrtojnė midis gurėve tė shtėpisė. 

 

 


18

 

  Por nė rast se shkėputet nga vendi i tij, ky e mohon, duke thėnė: "Nuk tė kam parė kurrė!". 

 

 


19

 

  Ja, ky ėshtė gėzimi i mėnyrės sė tij tė tė jetuarit, ndėrsa tė tjerėt do tė dalin nga pluhuri. 

 

 


20

 

  Ja, Perėndia nuk e flak njeriun e ndershėm, as i ndihmon keqbėrėsit. 

 

 


21

 

  Ai do t`i japė edhe mė buzėqeshje gojės sate dhe kėngė gėzimi buzėve tė tua. 

 

 


22

 

  Ata qė tė urrejnė do tė mbulohen me turp dhe ēadra e tė paudhėve do tė zhduket". 

 

 


Jobi 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: