Albanian Bible

Jobi 5

Jobi

Return to Index

Chapter 6

1

 

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

  "Ah, sikur dhembja ime tė ishte peshuar tėrėsisht, dhe fatkeqėsia ime tė vihej bashkė mbi peshoren, 

 

 


3

 

  do tė ishte me siguri mė e rėndė se rėra e detit! Pėr kėtė arsye fjalėt e mia nuk u pėrfillėn. 

 

 


4

 

  Duke qenė se shigjetat e tė Plotfuqishmit janė brenda meje, shpirti im ua pi vrerin; tmerrete Perėndisė janė renditur kundėr meje. 

 

 


5

 

  Gomari i egėr a pėllet vallė pėrpara barit, ose kau a buluron para forazhit tė tij? 

 

 


6

 

  A hahet vallė njė ushqim i amėsht pa kripė, apo ka ndonjė farė shije nė tė bardhėn e vezės? 

 

 


7

 

  Shpirti im nuk pranon tė prekė gjėra tė tilla, ato pėr mua janė si njė ushqim i neveritshėm. 

 

 


8

 

  Ah sikur tė mund tė kisha atė qė kėrkoj, dhe Perėndia tė mė jepte atė qė shpresoj! 

 

 


9

 

  Dashtė Perėndia tė mė shtypė, tė shtrijė dorėn e tij dhe tė mė shkatėrrojė! 

 

 


10

 

  Kam megjithatė kėtė ngushėllim dhe ngazėllehem nė dhembjet qė nuk po mė kursehen, sepse nuk i kam fshehur fjalėt e tė Shenjtit. 

 

 


11

 

  Cila ėshtė forca ime qė ende tė mund tė shpresoj, dhe cili ėshtė fundi im qė tė mund ta zgjas jetėn time? 

 

 


12

 

  Forca ime a ėshtė vallė ajo e gurėve, ose mishi im ėshtė prej bronzi? 

 

 


13

 

  A s`jam fare pa ndihmė nė veten time, dhe a nuk ėshtė larguar nga unė dituria? 

 

 


14

 

  Pėr atė qė ėshtė i pikėlluar, miku duhet tė tregojė dhembshuri, edhe nė qoftė se ai braktis frikėn e tė Plotfuqishmit. 

 

 


15

 

  Por vėllezėrit e mi mė kanė zhgėnjyer si njė pėrrua, si ujėrat e pėrrenjve qė zhduken. 

 

 


16

 

  Ato turbullohen pėr shkak tė akullit dhe nė to fshihet bora, 

 

 


17

 

  por gjatė stinės sė nxehtė ato zhduken; me vapėn e verės ato nuk duken mė nė vendin e tyre. 

 

 


18

 

  Ato gjarpėrojnė nė shtigjet e shtretėrve tė tyre; futen nė shketėtirė dhe mbarojnė. 

 

 


19

 

  Karvanet e Temas i kėrkojnė me kujdes, udhėtarėt e Shebės kanė shpresa tek ata, 

 

 


20

 

  por ata mbeten tė zhgėnjyer megjithė shpresat e tyre; kur arrijnė aty mbeten tė hutuar. 

 

 


21

 

  Tani pėr mua ju jeni e njėjta gjė, shikoni tronditjen time tė thellė dhe keni frikė. 

 

 


22

 

  A ju kam thėnė vallė: "Mė jepni diēka" o "mė bėni njė dhuratė nga pasuria juaj", 

 

 


23

 

  ose "liromėni nga duart e armikut", ose "mė shpengoni nga duart e personave qė pėrdorin dhunėn"? 

 

 


24

 

  Mė udhėzoni, dhe do tė hesht; mė bėni tė kuptoj ku kam gabuar. 

 

 


25

 

  Sa tė frytshme janė fjalėt e drejta! Por ēfarė provojnė argumentet tuaja? 

 

 


26

 

  Mos keni ndėrmend vallė tė qortoni ashpėr fjalėt e mia dhe fjalimet e njė tė dėshpėruari, qė janė si era? 

 

 


27

 

  Ju do tė hidhnit nė short edhe njė jetim dhe do tė hapnit njė gropė pėr mikun tuaj. 

 

 


28

 

  Por tani pranoni tė mė shikoni, sepse nuk do tė gėnjej para jush. 

 

 


29

 

  Ndėrroni mendim, ju lutem, qė tė mos bėhet padrejtėsi! Po, ndėrroni mendim, sepse bėhet fjalė pėr drejtėsinė time. 

 

 


30

 

  A ka vallė paudhėsi nė gjuhėn time apo qiellza ime nuk i dallon mė ligėsitė?". 

 

 


Jobi 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: