Albanian Bible

Jobi 4

Jobi

Return to Index

Chapter 5

1

 

  "Bėrtit, pra! A ka vallė ndonjė qė tė pėrgjigjet? Kujt prej shenjtorėve do t`i drejtohesh? 

 

 


2

 

  Zemėrimi nė fakt e vret tė pamendin dhe zilia e vret budallanė. 

 

 


3

 

  E kam parė tė pamendin tė lėshojė rrėnjė, por shumė shpejt e mallkova banesėn e tij. 

 

 


4

 

  Bijtė e tij nuk kanė asnjė siguri, janė tė shtypur te porta, dhe nuk ka njeri qė t`i mbrojė. 

 

 


5

 

  I urituri pėrpin tė korrat e tij, ia merr edhe sikur tė jenė midis gjembave, dhe njė lak pėrpin pasurinė e tij. 

 

 


6

 

  Sepse shpirtligėsia nuk del nga pluhuri dhe mundimi nuk mbin nga toka; 

 

 


7

 

  por njeriu lind pėr tė vuajtur, ashtu si shkėndija pėr t`u ngjitur lart. 

 

 


8

 

  Por unė do tė kėrkoja Perėndinė, dhe Perėndisė do t`i besoja ēėshtjen time, 

 

 


9

 

  atij qė bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė njihen; mrekulli tė panumėrta, 

 

 


10

 

  qė i jep shiun tokės dhe dėrgon ujin nė fushat; 

 

 


11

 

  qė ngre tė varfrit dhe vė nė siguri lart ata qė vuajnė. 

 

 


12

 

  I bėn tė kota synimet e dinakėve, dhe kėshtu duart e tyre nuk mund tė realizojnė planet e tyre; 

 

 


13

 

  i merr tė urtėt nė dredhinė e tyre, dhe kėshtu kėshilla e tė pandershmėve shpejt bėhet tym. 

 

 


14

 

  Gjatė ditės ata hasin nė errėsirė, bash nė mesditė ecin me tahmin sikur tė ishte natė; 

 

 


15

 

  por Perėndia e shpėton nevojtarin nga shpata, nga goja e tė fuqishmėve dhe nga duart e tyre. 

 

 


16

 

  Kėshtu ka shpresė pėr tė mjerin, por padrejtėsia ia mbyll gojėn atij. 

 

 


17

 

  Ja, lum njeriu qė Perėndia dėnon; prandaj ti mos e pėrbuz ndėshkimin e tė Plotfuqishmit; 

 

 


18

 

  sepse ai e bėn plagėn, dhe pastaj e fashon, plagos, por duart e tij shėrojnė. 

 

 


19

 

  Nga gjashtė fatkeqėsi ai do tė tė ēlirojė, po, nė tė shtatėn e keqja nuk do tė tė prekė. 

 

 


20

 

  Nė kohė zie do tė tė shpėtojė nga vdekja, nė kohė lufte nga forca e shpatės. 

 

 


21

 

  Do t`i shpėtosh fshikullit tė gjuhės, nuk do tė trembesh kur tė vijė shkatėrrimi. 

 

 


22

 

  Do tė qeshėsh me shkatėrrimin dhe me zinė, dhe nuk do tė kesh frikė nga bishat e dheut; 

 

 


23

 

  sepse do tė kesh njė besėlidhje me gurėt e dheut, dhe kafshėt e fushave do tė jenė nė paqe me ty. 

 

 


24

 

  Do tė dish qė ēadra jote ėshtė e siguruar; do tė vizitosh kullotat e tua dhe do tė shikosh qė nuk mungon asgjė. 

 

 


25

 

  Do tė kuptosh qė pasardhėsit e tu janė tė shumtė dhe tė vegjlit e tu si bari i fushave. 

 

 


26

 

  Do tė zbresėsh nė varr nė moshė tė shkuar, ashtu si nė stinėn e vet mblidhet njė tog duajsh. 

 

 


27

 

  Ja ē`kemi gjetur; kėshtu ėshtė. Dėgjoje dhe pėrfito". 

 

 


Jobi 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: