Albanian Bible

Jobi 3

Jobi

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Atėherė Elifazi nga Temani u pėrgjigj dhe tha: 

 

 


2

 

  "A do tė tė bezdiste ndokush nė rast se do tė provonte tė tė fliste? Por kush mund t`i ndalė fjalėt? 

 

 


3

 

  Ja ti ke mėsuar shumė prej tyre dhe ua ke fortėsuar duart e lodhura; 

 

 


4

 

  fjalėt e tua u kanė dhėnė zemėr tė lėkundurve dhe kanė forcuar gjunjėt qė gjunjėzohen. 

 

 


5

 

  Por tani qė e keqja tė zuri ty, nuk je nė gjendje tė veprosh; tė ka goditur ty, dhe ti e ke humbur fare. 

 

 


6

 

  Mėshira jote a nuk ėshtė vallė besimi yt, dhe ndershmėria e sjelljes sate, shpresa jote? 

 

 


7

 

  Mbaje mend: cili i pafajmė ėshtė zhdukur vallė, dhe a janė shkatėrruar vallė njerėzit e ndershėm? 

 

 


8

 

  Ashtu siē e kam parė unė vetė, ata qė lėrojnė paudhėsinė dhe mbjellin mjerimin, vjelin frytet e tyre. 

 

 


9

 

  Me frymėn e Perėndisė ata vdesin, era e zemėrimit tė tij i tret ata. 

 

 


10

 

  Vrumbullima e luanit, zėri i luanit tė egėr dhe dhėmbėt e luanėve tė vegjėl janė thyer. 

 

 


11

 

  Luani vdes pėr mungesė gjahu dhe tė vegjlit e luaneshės shpėrndahen. 

 

 


12

 

  Njė fjalė mė ka ardhur fshehurazi dhe veshi im ka zėnė pėshpėritjen e saj. 

 

 


13

 

  Midis mendimeve tė vizioneve tė natės, kur njė gjumė i rėndė bie mbi njerėzit, 

 

 


14

 

  mė pushtoi njė llahtari e madhe dhe njė rrėqethje qė bėri tė dridhen gjithė kockat e mia. 

 

 


15

 

  Njė frymė mė kaloi pėrpara, dhe m`u ngritėn pėrpjetė qimet e trupit. 

 

 


16

 

  Ai u ndal, por nuk munda ta dalloj pamjen e tij; njė figurė mė rrinte para syve; kishte heshtje, pastaj dėgjova njė zė qė thoshte: 

 

 


17

 

  "A mund tė jetė njė i vdekshėm mė i drejtė se Perėndia? A mund tė jetė njė njeri mė i pastėr se Krijuesi i tij? 

 

 


18

 

  Ja, ai nuk u zė besė as shėrbėtorėve tė tij, dhe gjen madje tė meta edhe tek engjėjt e tij; 

 

 


19

 

  aq mė tepėr tek ata qė banojnė nė shtėpi prej argjile, themelet e tė cilave janė nė pluhur, dhe shtypen si njė tenjė. 

 

 


20

 

  Nga mėngjesi deri nė mbrėmje shkatėrrohen; zhduken pėr fare, dhe asnjeri nuk i vė re. 

 

 


21

 

  Litarin e ēadrės sė tyre vallė a nuk ua kėpusin? Ata vdesin, por pa dituri"". 

 

 


Jobi 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: