Albanian Bible

Nehemia 6

Nehemia

Return to Index

Chapter 7

1

 

  Kur muret pėrfunduan dhe unė vura nė vend portat, dhe derėtarėt, kėngėtarėt dhe Levitėt u caktuan nė funksionet e tyre, 

 

 


2

 

  komandėn e Jeruzalemit ia dhashė Hananit, vėllait tim, dhe Hananiahut, qeveritarit tė fortesės, sepse ishte njeri besnik dhe kishte frikė nga Perėndia mė tepėr se shumė tė tjerė. 

 

 


3

 

  Dhe u thashė atyre: "Portat e Jeruzalemit nuk duhet tė hapen deri sa tė fillojė tė djegė dielli; dhe ndėrsa rojet janė akoma nė vendroje, portat tė mbahen tė mbyllura dhe me shufra. Tė vendosen roje nga banorėt e Jeruzalemit, disa nė vendin e tyre mbi muret dhe tė tjerė pėrpara shtėpisė sė tyre". 

 

 


4

 

  Qyteti ishte i madh dhe i gjerė, por brenda tij kishte pak njerėz dhe nuk ndėrtoheshin shtėpi. 

 

 


5

 

  Atėherė Perėndia im mė vuri nė zemėr detyrėn tė mbledh parinė, gjyqtarėt dhe popullin, pėr t`i regjistruar sipas gjenealogjive tė tyre. Dhe gjeta regjistrin gjenealogjik tė atyre qė ishin kthyer nga 

 

 


6

 

  Kėta janė ata tė krahinės qė u kthyen nga robėria, ata qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte internuar dhe qė ishin kthyer nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij. 

 

 


7

 

  Kėta janė ata qė u kthyen me Zorobabelin, Jeshuan, Nehemian, Azarian, Raamiahun, Nahamanin, Mardokeon, Bilshanin, Misperethin, Bigvain, Nehumin dhe Banaahun. Numri i njerėzve tė popullit tė Izraelit: 

 

 


8

 

  bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind shtatėdhjetė e dy veta. 

 

 


9

 

  Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy veta. 

 

 


10

 

  Bijtė e Arahut, gjashtėqind e pesėdhjetė e dy veta. 

 

 


11

 

  Bijtė e Pahath-Moabit, bijtė e Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e tetėmbėdhjetė veta. 

 

 


12

 

  Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta. 

 

 


13

 

  Bijtė e Zatujit, tetėqind e dyzet e pesė veta. 

 

 


14

 

  Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė veta. 

 

 


15

 

  Bijtė e Binuit, gjashtėqind e dyzet e tetė veta. 

 

 


16

 

  Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tetė veta. 

 

 


17

 

  Bijtė e Azgadit, dy mijė e treqind e njėzet e dy veta. 

 

 


18

 

  Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė veta. 

 

 


19

 

  Bijtė e Bigvait, dy mijė e gjashtėdhjetė e shtatė veta. 

 

 


20

 

  Bijtė e Adinit, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė veta. 

 

 


21

 

  Bijtė e Aterit, nga familja e Ezekias, nėntėdhjetė e tetė veta. 

 

 


22

 

  Bijtė e Hashumit, treqind e njėzet e tetė veta. 

 

 


23

 

  Bijtė e Bezait, treqind e njėzet e katėr veta. 

 

 


24

 

  Bijtė e Harifit, njėqind e dymbėdhjetė veta. 

 

 


25

 

  Bijtė e Gabaonit, nėntėdhjetė e pesė veta. 

 

 


26

 

  Burrat e Betlemit dhe tė Netofahut, njėqind e tetėdhjetė e tetė veta. 

 

 


27

 

  Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė veta. 

 

 


28

 

  Burrat e Beth-Azmavethit, dyzet e dy veta. 

 

 


29

 

  Burrat e Kirjath-Jearimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre veta. 

 

 


30

 

  Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė veta. 

 

 


31

 

  Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy veta. 

 

 


32

 

  Burrat e Bethelit dhe tė Ait, njėqind e njėzet e tre veta. 

 

 


33

 

  Burrat e njė Nebos tjetėr, pesėdhjetė e dy veta. 

 

 


34

 

  Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta. 

 

 


35

 

  Bijtė e Harimit, treqind e njėzet veta. 

 

 


36

 

  Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė veta. 

 

 


37

 

  Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e njė veta. 

 

 


38

 

  Bijtė e Senaahut, tre mijė e nėntėqind e tridhjetė veta. 

 

 


39

 

  Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e gjashtėdhjetė e tre veta. 

 

 


40

 

  Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy veta. 

 

 


41

 

  Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė veta. 

 

 


42

 

  Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė veta. 

 

 


43

 

  Levitėt: bijtė e Jeshuas, nga familja e Kadmielit, bijtė e Hodevahut, shtatėdhjetė e katėr veta. 

 

 


44

 

  Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e dyzet e tetė veta. 

 

 


45

 

  Derėtarėt: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, njėqind e tridhjetė e tetė veta. 

 

 


46

 

  Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Taboathit, 

 

 


47

 

  bijtė e Keros, bijtė e Sias, bijtė e Padonit, 

 

 


48

 

  bijtė e Lebanas, bijtė e Hagabas, bijtė e Salmait, 

 

 


49

 

  bijtė e Hananit, bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit, 

 

 


50

 

  bijtė e Reajahut, bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodės, 

 

 


51

 

  bijtė e Gazamit, bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut, 

 

 


52

 

  bijtė e Besait, bijtė e Meunimit, bijtė e Nefishesimit, 

 

 


53

 

  bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit, 

 

 


54

 

  bijtė e Bazlithit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas, 

 

 


55

 

  bijtė e Barkos, bijtė e Siseras, bijtė e Tamahut, 

 

 


56

 

  bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas. 

 

 


57

 

  Bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit: bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Peridas, 

 

 


58

 

  bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit, 

 

 


59

 

  bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokerethit nga Tsebaimi, bijtė e Amonit. 

 

 


60

 

  Shuma e Nethinejve dhe bijve tė shėrbėtorėve tė Salomonit, treqind e nėntėdhjetė e dy veta. 

 

 


61

 

  Kėta janė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerubi, nga Adoni dhe nga Imeri, dhe qė nuk qenė nė gjendje tė pėrcaktonin shtėpinė e tyre atėrore ose pasardhjen e tyre, pėr tė vėrtetuar qė i pėrkisnin Izraelit; 

 

 


62

 

  bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjashtėqind e dyzet e dy veta. 

 

 


63

 

  Midis priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Kotsit, bijtė e Barzilait; i cili ishte martuar me njė nga bijat e Barzijlait, Galaaditit, dhe mori emrin e tyre. 

 

 


64

 

  Kėta kėrkuan listat e tyre midis atyre qė ishin regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk i gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr; 

 

 


65

 

  qeveritari i urdhėroi qė tė mos hanin gjėra shumė tė shenjta deri sa tė paraqitej njė prift me Urimin dhe me Thumimin. 

 

 


66

 

  E tėrė asambleja kishte gjithsej dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta, 

 

 


67

 

  pėrveē shėrbėtorėve tė tyre dhe shėrbėtoreve tė tyre, qė ishin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė veta. Kishin gjithashtu dyqind e dyzet e pesė kėngėtarė dhe kėngėtare. 

 

 


68

 

  Kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka, 

 

 


69

 

  katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė. 

 

 


70

 

  Disa tė parė tė shtėpive atėrore bėnė dhurata pėr punėn e ndėrtimit. Qeveritari i dha thesarit njė mijė darikė ari, pesėdhjetė kupa, pesėqind e tridhjetė rroba priftėrinjsh. 

 

 


71

 

  Disa tė parė tė shtėpive atėrore i dhanė thesarit pėr punėn e ndėrtimit njėzet mijė darikė ari dhe dy mijė mina argjendi. 

 

 


72

 

  Pjesa tjetėr e popullit dha njėzet mijė darikė ari, dy mijė mina argjendi dhe gjashtėdhjetė e shtatė rroba priftėrinjsh. 

 

 


73

 

  Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, disa nga populli, Nethinejtė dhe tėrė Izraelitėt u vendosėn nė qytetet e tyre. Kur arriti muaji i shtatė, bijtė e Izraelit ishin nė qytetet e tyre. 

 

 


Nehemia 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: