Albanian Bible

Nehemia 5

Nehemia

Return to Index

Chapter 6

1

 

  Kur Sanballati, Tobiahu dhe Geshem Arabi dhe armiqtė tanė tė tjerė mėsuan qė unė kisha rindėrtuar muret dhe qė nuk kishte mbetur asnjė e ēarė nė to (megjithėse atėherė nuk i kisha vėnė akoma kanatet e portave), 

 

 


2

 

  Sanballati dhe Geshemi mė ēuan pėr tė thėnė: "Eja dhe takohemi bashkė me njė nga fshatrat e luginės sė Onos". Por ata mendonin tė ma punonin. 

 

 


3

 

  Kėshtu unė u dėrgova atyre lajmėtarė pėr t`u thėnė: "Jam duke bėrė njė punė tė madhe dhe nuk mund tė zbres. Pse duhet ta ndėrpresim punėn, kur unė po e lė pėr tė zbritur tek ju?". 

 

 


4

 

  Plot katėr herė ata mė ēuan njerėz pėr tė thėnė tė njėjtėn gjė, dhe unė u pėrgjigja nė tė njėjtėn mėnyrė. 

 

 


5

 

  Atėherė Sanballati mė dėrgoi shėrbėtorin e tij qė tė mė thotė po atė gjė pėr tė pestėn herė me njė letėr tė hapur nė dorė, 

 

 


6

 

  nė tė cilėn ishte shkruar: "Éshtė pėrhapur fjala midis kombeve, dhe Gashmu e pohon kėtė, qė ti dhe Judejtė po kurdisni njė rebelim; prandaj, sipas kėtyre zėrave, ti po rindėrton muret, pėr t`u bėrė mbreti i tyre, 

 

 


7

 

  dhe ke caktuar madje profetė pėr tė bėrė shpalljen tėnde nė Jeruzalem, duke thėnė: "Ka njė mbret nė Judė!". Tani, kėto gjėra do t`i njoftohen mbretit. Prandaj eja dhe tė kėshillohemi bashkė". 

 

 


8

 

  Por unė i ēova pėr tė thėnė: "Punėt nuk janė ashtu si thua ti, por ti i shpik nė mendjen tėnde". 

 

 


9

 

  Tėrė kėta njerėz nė fakt donin tė na trembnin dhe thonin: "Duart e tyre do ta lėnė punėn qė do tė mbetet e papėrfunduar". Prandaj tani, o Perėndi, forco duart e mia! 

 

 


10

 

  Atėherė unė shkova nė shtėpinė e Shemajahut, birit tė Delajahut, qė ishte bir i Mehetabeelit, qė ishte mbyllur aty brenda; ai mė tha: "Takohemi bashkė nė shtėpinė e Perėndisė, brenda tempullit, dhe 

 

 


11

 

  Por unė u pėrgjigja: "A mundet njė njeri si unė tė marrė arratinė? A mundet njė njeri si unė tė hyjė nė tempull pėr tė shpėtuar jetėn? Jo, unė nuk do tė hyj". 

 

 


12

 

  Kuptova pastaj qė Perėndia nuk e kishte dėrguar, por kishte shqiptuar atė profeci kundėr meje, sepse Tobiahu dhe Sanbalati e kishin paguar. 

 

 


13

 

  Ishte paguar pikėrisht pėr kėtė: pėr tė mė trembur dhe pėr tė mė shtyrė tė veproj nė atė mėnyrė dhe tė mėkatoj, dhe kėshtu tė mė dilte njė nam i keq dhe tė mbulohesha me turp. 

 

 


14

 

  O Perėndia im, kujtoje Tobiahun dhe Sanbalatin, pėr kėto vepra tė tyre, si edhe profeteshėn Noadiah dhe profetėt e tjerė qė kanė kėrkuar tė mė trembin! 

 

 


15

 

  Muret u pėrfunduan ditėn e njėzetepestė tė muajit Elul, brenda pesėdhjetė e dy ditėve. 

 

 


16

 

  Kur tėrė armiqtė tanė e mėsuan kėtė gjė dhe tėrė kombet qė na rrethonin e panė, e ndjenė veten shumė tė dėshpėruar, sepse e kuptuan qė kjo vepėr ishte kryer me ndihmėn e Perėndisė tonė. 

 

 


17

 

  Nė ato ditė edhe paria e Judės i dėrgonte shpesh letra Tobiahut dhe merrte letra prej Tobiahut. 

 

 


18

 

  Shumė nė Judė ishin nė fakt tė lidhur me tė me anė tė betimit, sepse ai ishte dhėndėr i Shekanijahut, birit tė Arahut, dhe biri i tij Jehohanan ishte martuar me bijėn e Meshulamit, birit tė Berekiahut. 

 

 


19

 

  Edhe nė praninė time ata flisnin mirė pėr tė dhe ia njoftonin fjalėt e mia. Dhe Tobiahu dėrgonte letra pėr tė mė trembur. 

 

 


Nehemia 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: