Albanian Bible

Esdra 1

Esdra

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Kėta janė njerėzit e provincės qė u kthyen nga robėria, midis atyre qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte ēuar nė robėri nė Babiloni, dhe qė u kthyen nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij. 

 

 


2

 

  Ata qė erdhėn me Zorobabelin ishin Jeshua, Nehemia, Serajahu, Relajahu, Mardokeo, Bilshani, Mispari, Bigvai, Rehumi dhe Baanahu. 

 

 


3

 

  Bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind e shtatėdhjetė e dy. 

 

 


4

 

  Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy. 

 

 


5

 

  Bijtė e Arahut, shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė. 

 

 


6

 

  Bijtė e Pahath-Moabit, pasardhės tė Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e dymbėdhjetė. 

 

 


7

 

  Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr. 

 

 


8

 

  Bijtė e Zatuit, nėntėqind e dyzet e pesė. 

 

 


9

 

  Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė. 

 

 


10

 

  Bijtė e Banit, gjashtėqind e dyzet e dy. 

 

 


11

 

  Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tre. 

 

 


12

 

  Bijtė e Azgadit, njė mijė e dyqind e njėzet e dy. 

 

 


13

 

  Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė. 

 

 


14

 

  Bijtė e Bigvait, dy mijė e pesėdhjetė e gjashtė. 

 

 


15

 

  Bijtė e Adinit, katėrqind e pesėdhjetė e katėr. 

 

 


16

 

  Bijtė e Aterit, domethėnė tė Ezekias, nėntėdhjetė e tetė. 

 

 


17

 

  Bijtė e Betsait, treqind e njėzet e tre. 

 

 


18

 

  Bijtė e Jorahut, njėqind e dymbėdhjetė. 

 

 


19

 

  Bijtė e Hashumit, dyqind e njėzet e tre. 

 

 


20

 

  Bijtė e Gibarit, nėntėdhjetė e pesė. 

 

 


21

 

  Bijtė e Betlemit, njėqind e njėzet e tre. 

 

 


22

 

  Burrat e Netofahut, pesėdhjetė e gjashtė. 

 

 


23

 

  Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė. 

 

 


24

 

  Burrat e Azmavethit, dyzet e dy. 

 

 


25

 

  Burrat e Kirjath-Arimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre. 

 

 


26

 

  Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė. 

 

 


27

 

  Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy. 

 

 


28

 

  Burrat e Bethelit dhe tė Ait, dyqind e njėzet e tre. 

 

 


29

 

  Bijtė e Nebos, pesėdhjetė e dy. 

 

 


30

 

  Bijtė e Magbishit, njėqind e pesėdhjetė e gjashtė. 

 

 


31

 

  Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr. 

 

 


32

 

  Bijtė e Harimit, treqind e njėzet. 

 

 


33

 

  Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e pesė. 

 

 


34

 

  Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė. 

 

 


35

 

  Bijtė e Senaahut, tre mijė e gjashtėqind e tridhjetė. 

 

 


36

 

  Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e shtatėdhjetė e tre. 

 

 


37

 

  Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy. 

 

 


38

 

  Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė. 

 

 


39

 

  Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė. 

 

 


40

 

  Levitėt: bijtė e Jeshuas dhe tė Kadmielit, pasardhės tė Hodaviahut, shtatėdhjetė e katėr. 

 

 


41

 

  Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e njėzet e tetė. 

 

 


42

 

  Bijtė e derėtarėve: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, gjithsej njėqind e tridhjetė e nėntė. 

 

 


43

 

  Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Tabaothit, 

 

 


44

 

  bijtė e Kerosit, bijtė e Siahas, bijtė e Padonit, 

 

 


45

 

  bijtė e Lebanahut, bijtė e Hagabahut, bijtė e Akubit, 

 

 


46

 

  bijtė e Hagabit, bijtė e Shamlait, bijtė e Hananit, 

 

 


47

 

  bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit, bijtė e Reajahut, 

 

 


48

 

  bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodas, bijtė e Gazamit, 

 

 


49

 

  bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut, bijtė e Besait, 

 

 


50

 

  bijtė e Asnahut, bijtė e Mehunimit, bijtė e Nefusimit, 

 

 


51

 

  bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit, 

 

 


52

 

  bijtė e Batsluthit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas, 

 

 


53

 

  bijtė e Barkosit, bijtė e Siseras, bijtė e Thamahut, 

 

 


54

 

  bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas, 

 

 


55

 

  bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit; bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Perudas, 

 

 


56

 

  bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit, 

 

 


57

 

  bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokereth-Hatsebaimit, bijtė e Amit. 

 

 


58

 

  Tėrė Nethinejtė dhe bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit ishin treqind e nėntėdhjetė e dy. 

 

 


59

 

  Kėta qenė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerub-Adani dhe nga Imeri; por ata nuk qenė nė gjendje tė tregonin shtėpinė e tyre atėrore dhe pasardhėsit e tyre, pėr tė provuar nė se ishin nga Izraeli; 

 

 


60

 

  bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjithsej gjashtėqind e pesėdhjetė e dy. 

 

 


61

 

  Midis bijve tė priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Hakotsit, bijtė e Barzilait, qė kishte pėr grua njė nga bijat e Barzilait, Galaaditit, dhe qė u quajt me emrin e tyre. 

 

 


62

 

  Kėta kėrkuan listėn e tyre midis atyre tė regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk e gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr. 

 

 


63

 

  Qeveritari i urdhėroi ata tė mos hanin asgjė nga gjėrat shumė tė shenjta deri sa tė mos paraqitej njė prift me Urim dhe Thumim. 

 

 


64

 

  Tėrė asambleja pėrbėhej nga dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta. 

 

 


65

 

  Pa llogaritur shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret e tyre, qė arrinin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė; midis tyre kishte gjithashtu dyqind kėngėtarė dhe kėngėtare. 

 

 


66

 

  Ata kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka, 

 

 


67

 

  katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė. 

 

 


68

 

  Disa tė parė tė shtėpive atėrore, kur arritėn nė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem, dhanė bujarisht dhurata pėr shtėpinė e Perėndisė, nė mėnyrė qė ajo tė ngrihej pėrsėri nė vendin e mėparshėm. 

 

 


69

 

  I dhanė thesarit tė veprės, sipas mjeteve tė tyre, gjashtėdhjetė e njė mijė darikė ari, pesė mijė mina argjendi dhe njėqind veshje prifti. 

 

 


70

 

  Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, njerėzit e popullit, kėngėtarėt, derėtarėt dhe Nethinejtė, u vendosėn nė qytetet e tyre, dhe gjithė Izraelitėt nė qytetet e tyre. 

 

 


Esdra 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: