Albanian Bible

2 i Kronikave 36

Esdra

Return to Index

Chapter 1

1

 

  Nė vitin e parė tė Kirit, mbretit tė Persisė, me qėllim qė tė realizohej fjala e Zotit qė u shqiptua nga goja e Jeremias, Zoti nxiti frymėn e Kirit, mbretit tė Persisė, tė nxirrte njė dekret pėr tė 

 

 


2

 

  "Kėshtu thotė Kiri, mbret i Persisė: Zoti, Perėndia i qiejve, mė ka dhėnė tėrė mbretėritė e dheut. Ai mė ka urdhėruar t`i ndėrtoj njė shtėpi nė Jeruzalem, qė ėshtė nė Judė. 

 

 


3

 

  Kush nga ju i pėrket popullit tė tij? Zoti, Perėndia i tij, qoftė me tė; le tė shkojė nė Jeruzalem, qė ndodhet nė Judė, dhe tė rindėrtojė shtėpinė e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, Perėndia qė ėshtė nė Jeruzalem. 

 

 


4

 

  Njerėzia e ēdo vendi, ku ndonjė jude qė ka shpėtuar banon ende, ta furnizojė atė me argjend, me ar, me tė mira dhe me bagėti pėrveē ofertave vullnetare pėr shtėpinė e Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem". 

 

 


5

 

  Atėherė kryetarėt e familjeve tė Judės dhe tė Beniaminit, priftėrinjtė dhe Levitėt, bashkė me ata tė cilėve Perėndia u kishte zgjuar frymėn, u ngritėn pėr tė shkuar tė rindėrtojnė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem. 

 

 


6

 

  Tėrė fqinjėt e tyre i ndihmuan me sende argjendi, ari, me tė mira, me bagėti dhe me gjėra tė ēmuara pėrveē gjithė ofertave vullnetare. 

 

 


7

 

  Edhe mbreti Kir nxorri jashtė veglat e shtėpisė tė Zotit qė Nebukadnetsari kishte marrė me vete nga Jeruzalemi dhe i kishte vėnė nė tempullin e perėndisė tė tij. 

 

 


8

 

  Kiri, mbret i Persisė, i nxorri jashtė me anė tė Mithredathit, pėrgjegjėsit tė thesarit, dhe i numėroi pėrpara Sheshbatsarit, princit tė Judės. 

 

 


9

 

  Ja numri i tyre: tridhjetė legena prej ari, njė mijė legena prej argjendi, njėzet e nėntė thika, 

 

 


10

 

  tridhjetė kupa ari, katėrqind e dhjetė kupa argjendi tė dorės sė dytė dhe njė mijė veglat tė tjera. 

 

 


11

 

  Tėrė sendet prej ari dhe argjendi ishin pesė mijė e katėrqind. Sheshbatsari i solli tė gjitha, bashkė me tė mėrguarit qė u kthyen nga Babilonia nė Jeruzalem. 

 

 


Esdra 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: