Albanian Bible

2 i Kronikave 23

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 24

1

 

  Joasi ishte shtatė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi dyzet vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Tsibiah dhe ishte nga Beer-Sheba. 

 

 


2

 

  Joasi bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit gjatė gjithė kohės qė jetoi prifti Jehojada. 

 

 


3

 

  Jehojada i zgjodhi pėr tė dy bashkėshorte dhe Joasit i lindėn djem dhe vajza. 

 

 


4

 

  Mbas kėsaj e shtyu zemra Joasin tė ndreqė shtėpinė e Zotit. 

 

 


5

 

  Prandaj mblodhi priftėrinjtė dhe Levitėt dhe u tha atyre: "Shkoni nė qytetet e Judės dhe mblidhni vit pėr vit nga gjithė Izraeli paratė qė nevojiten pėr tė restauruar shtėpinė e Perėndisė tuaj; pėrpiquni ta kryeni shpejt kėtė punė". Por Levitėt nuk treguan asnjė nxitim. 

 

 


6

 

  Atėherė mbreti thirri kryepriftin Jehojada dhe i tha: "Pse nuk u kėrkove Levitėve qė tė sillnin nga Juda dhe nga Jeruzalemi taksėn e caktuar nga Moisiu, shėrbėtor i Zotit, dhe nga asambleja e Izraelit pėr ēadrėn e dėshmisė?". 

 

 


7

 

  Nė tė vėrtetė bijtė e Athaliahės, tė kėsaj gruaje tė keqe, kishin plaēkitur shtėpinė e Perėndisė dhe kishin pėrdorur madje gjithė gjėrat e shenjtėruara tė shtėpisė tė Zotit pėr Baalėt. 

 

 


8

 

  Me urdhėr tė mbretit bėnė njė arkė dhe e vunė jashtė, te porta e shtėpisė tė Zotit. 

 

 


9

 

  Pastaj bėnė njė shpallje nė Judė dhe nė Jeruzalem, me qėllim qė t`i ēohej Zotit taksa qė Moisiu, shėrbėtori i Perėndisė, i kishte vėnė Izraelit nė shkretėtirė. 

 

 


10

 

  Tėrė krerėt dhe tėrė populli u gėzuan dhe sollėn paratė, duke i hedhur nė arkė deri sa e mbushėn. 

 

 


11

 

  Kur arka ēohej nga Levitėt tek inspektori i mbretit, sepse shihnin se kishte nė tė shumė para, sekretari i mbretit dhe i ngarkuari nga kryeprifti vinin pėr tė zbrazur arkėn; pastaj e merrnin dhe e ēonin pėrsėri nė vendin e saj. Kėshtu vepronin ēdo ditė; nė kėtė mėnyrė grumbullonin njė sasi tė madhe parash. 

 

 


12

 

  Pastaj mbreti dhe Jehojada ua jepnin kėto atyre qė bėnin shėrbimin nė shtėpinė e Zotit; dhe ata paguanin gurgdhėndėsit dhe marangozėt pėr tė restauruar shtėpinė e Zotit, si edhe punėtorėt e hekurit dhe tė bronzit qė merreshin me shtėpinė e Zotit. 

 

 


13

 

  Kėshtu punėtorėt i kryen me kujdes punimet dhe me anė tė tyre ndreqjet shkuan mbarė; ata e kthyen pėrsėri shtėpinė e Perėndisė nė gjendejn e saj origjinale dhe e pėrforcuan atė. 

 

 


14

 

  Kur kishin mbaruar, paratė qė mbetėn i ēuan para mbretit dhe Jehojadės dhe me to bėnė orendi pėr shtėpinė e Zotit, orendi pėr shėrbimin dhe pėr olokaustet, kupa dhe vegla tė tjera prej ari ose argjendi. Deri sa jetoi Jehojada, u ofruan vazhdimisht olokauste nė shtėpinė e Zotit. 

 

 


15

 

  Por Jehojada, tanimė i plakur dhe i ngopur me ditė, vdiq; ai ishte njėqind e tridhjetė vjeē kur vdiq; 

 

 


16

 

  e varrosėn nė qytetin e Davidit bashkė me mbretėrit, sepse kishte bėrė tė mira nė Izrael, ndaj Perėndisė dhe ndaj shtėpisė sė tij. 

 

 


17

 

  Mbas vdekjes sė Jehojadės, krerėt e Judės shkuan dhe ranė pėrmbys pėrpara mbretit; dhe mbreti i dėgjoi. 

 

 


18

 

  Pastaj ata braktisėn shtėpinė e Zotit, Perėndisė tė etėrve tė tyre, dhe u shėrbyen Asherimėve dhe idhujve; pėr shkak tė kėtij mėkati, zemėrimi i Perėndisė ra mbi Judėn dhe mbi Jeruzalemin. 

 

 


19

 

  Zoti u dėrgoi atyre profetė pėr t`i bėrė tė kthehen tek ai; kėta dėshmuan kundėr tyre, por ata nuk deshėn t`i dėgjojnė. 

 

 


20

 

  Atėherė Fryma e Perėndisė erdhi mbi Zakarian, birin e priftit Jehojada, qė u ngrit pėrpara popullit dhe tha: "Kėshtu thotė Perėndia: Pse shkelni urdhėrimet e Zotit dhe nuk keni mbarėsi? Mėqe e keni braktisur Zotin edhe ai do t`ju braktisė". 

 

 


21

 

  Por ata komplotuan kundėr tij dhe me urdhėr tė mbretit, e vranė me gurė nė oborrin e shtėpisė tė Zotit. 

 

 


22

 

  Kėshtu mbreti Joas nuk e kujtoi mirėsinė qė Jehojada, ati i Zakarias, kishte treguar ndaj tij dhe ia vrau tė birin, i cili duke vdekur tha: "Zoti e shikoftė dhe tė kėrkoftė llogari!. 

 

 


23

 

  Kėshtu ndodhi qė, nė fillim tė vitit tė ri, ushtria e Sirėve doli kundėr Joasit. Ata erdhėn nė Judė dhe nė Jeruzalem dhe shfarosėn nga populli tėrė krerėt e tij, dhe tėrė plaēkėn ia ēuan mbretit tė Damaskut. 

 

 


24

 

  Megjithėse ushtria e Sirėve kishte ardhur me pak veta, Zoti u dha nė dorė njė ushtri shumė tė madhe, sepse kishin braktisur Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre. Kėshtu ata e gjykuan Joasin. 

 

 


25

 

  Kur Sirėt u tėrhoqėn nga ai (sepse e kishin lėnė shumė tė sėmurė), shėrbėtorėt e tij kurdisėn njė komplot kundėr tij, pėr shkak tė vrasjes sė bijve tė priftit Jehojada, dhe e vranė nė shtratin e tij. Kėshtu ai vdiq dhe e varrosėn nė qytetin e Davidit, por jo nė varrezat e mbretėrve. 

 

 


26

 

  <aaa add> Kėta janė ata qė komplotuan kundėr tij: Zabadi, bir i Shimeathit, Amonitja, dhe Jehozbadi, bir i Shimrithit, Moabitja. 

 

 


27

 

  <aaa add> Pėrsa u pėrket bijve tė tij, profecitė e shumta tė thėna kundėr tij dhe meremetimi i shtėpisė sė Perėndisė, ja, kėto gjėra janė shkruar nė historinė e librit tė mbretėrve. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Amatsiahu. 

 

 


2 i Kronikave 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: