Albanian Bible

2 i Kronikave 16

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 17

1

 

  Nė vend tė tij mbretėroi i biri Jozafat, qė u fortifikua kundėr Izraelit. 

 

 


2

 

  Ai vendosi trupa nė tėrė qytetet e fortifikuara tė Judės dhe garnizone nė vendin e Judės dhe nė qytetin e Efraimit, qė ati i tij kishte pushtuar. 

 

 


3

 

  Zoti ishte me Jozafatin, sepse ai eci nė rrugėt e para tė Davidit, atit tė tij. Ai nuk kėrkoi Baalin, 

 

 


4

 

  por kėrkoi Perėndinė e atit tė tij dhe eci sipas urdhėrimeve tė tij dhe jo sipas bėmave tė Izraelit. 

 

 


5

 

  Prandaj Zoti e pėrforcoi mbretėrinė nė duart e tij. Tėrė Juda i ēonte dhurata Jozafatit, dhe ai pati me shumicė pasuri dhe lavdi. 

 

 


6

 

  Zemra e tij u forcua nė rrugėt e Zotit dhe ai hoqi pėrsėri vendet e larta dhe Asherimėt nga Juda. 

 

 


7

 

  Vitin e tretė tė mbretėrisė sė tij ai i dėrgoi krerėt e tij Ben-Hail, Obadiah, Zakaria, Nethaneel dhe Mikajaht qė tė jepnin mėsime nė qytetin e Judės; 

 

 


8

 

  dhe me ta dėrgoi Levitėt Shemajah, Nethanjah, Zebadjah, Asahel, Shemiramoth, Jonathan, Adonijah, Tobijah dhe Tobadonijah, dhe bashkė me kėta edhe priftėrinjtė Elishama dhe Jehoram. 

 

 


9

 

  Kėshtu ata dhanė mėsime nė Judė, duke pasur me vete librin e ligjit tė Zotit; ata kaluan nėpėr tėrė qytetet e Judės, duke e mėsuar popullin. 

 

 


10

 

  Tmerri i Zotit zuri tė gjitha mbretėritė e vendeve qė ishin rreth e qark Judės, dhe kėshtu ato nuk i shpallėn luftė Jozafatit. 

 

 


11

 

  Disa nga Filistejtė i ēuan Jozafatit dhurata dhe njė haraē nė argjend; edhe Arabėt i sollėn bagėti tė imta: shtatė mijė e shtatėqind desh dhe shtatė mijė e shtatėqind cjepė. 

 

 


12

 

  Kėshtu Jozafati u bė gjithnjė e mė i madh dhe ndėrtoi nė Judė fortesa dhe qytete-depozitė. 

 

 


13

 

  Kreu shumė punime nė qytetet e Judės, dhe nė Jeruzalem mbante luftėtarė, burra tė fortė dhe trima. 

 

 


14

 

  Ky ėshtė regjistrimi i tyre, sipas shtėpive tė tyre atėrore. Nga Juda, komandantėt e mijėshėve ishin Adnahu, si prijės, dhe bashkė me tė treqind mijė burra tė fortė dhe trima; 

 

 


15

 

  pas tij vinin Jehohanani, siprijės, me dyqind e tetėdhjetė mijė burra; 

 

 


16

 

  pas tij ishte Amasiahu, bir i Zikrit, qė i ishte kushtuar vullnetarisht Zotit, dhe me tė dyqind mijė burra tė fortė dhe trima. 

 

 


17

 

  Nga Beniamini ishte Eliada, burrė i fortė dhe trim, dhe me tė dyqind mijė burra tė armatosur me harqe dhe me mburoja; 

 

 


18

 

  pas tij vinte Jehozabadi, dhe me tė njėqind e shtatėdhjetė mijė burra gati pėr tė marrė pjesė nė luftė. 

 

 


19

 

  Tėrė kėta ishin nė shėrbim tė mbretit, pėrveē atyre qė ai kishte vendosur nė qytetet e fortifikuara tė tė gjithė Judės. 

 

 


2 i Kronikave 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: