Albanian Bible

2 i Kronikave 14

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 15

1

 

  Atėherė Fryma e Perėndisė erdhi mbi Azarisahun, birin i Odedit, 

 

 


2

 

  qė doli tė takojė Asan dhe i tha: "Asa, dhe ju tė gjithė nga Juda dhe nga Beniamini, mė dėgjoni! Zoti ėshtė me ju, kur ju jeni me tė. Nė rast se e kėrkoni, ai do tė vijė tek ju, por nė rast se e braktisni, edhe ai do t`ju braktisė. 

 

 


3

 

  Pėr njė kohė tė gjatė Izraeli ka qenė pa Perėndinė e vėrtetė, pa priftėrinj qė tė jepnin mėsim dhe pa ligj. 

 

 


4

 

  Por nė fatkeqėsinė e tyre ata u rikthyen tek Zoti, Perėndia i Izraelit, e kėrkuan dhe ai i la ta gjenin. 

 

 


5

 

  Nė atė kohė nuk kishte siguri pėr ata qė shkonin e vinin, sepse tė gjithė banorėt e vendeve ishin shumė tė shqetėsuar. 

 

 


6

 

  Njė komb shtypej nga njė tjetėr, njė qytet nga njė tjetėr, sepse Perėndia i hidhėronte me fatkeqėsira tė ēdo lloji. 

 

 


7

 

  Por ju jeni tė fortė dhe mos lini qė krahėt tuaja tė dobėsohen, sepse puna juaj do tė shpėrblehet. 

 

 


8

 

  Kur Asa dėgjoi kėto fjalė dhe profecinė e profetit Oded, mori zemėr dhe hodhi idhujt e neveritshėm nga tėrė vendi i Judės dhe i Beniaminit si dhe nga qytetet qė kishte pushtuar nė zonėn malore tė 

 

 


9

 

  Pastaj mblodhi tėrė Judėn dhe Beniaminin dhe ata tė Efraimit, tė Manasit dhe tė Simeonit qė banonin bashkė me ta; nė fakt kishin ardhur tek ai nė numėr tė madh nga Izraeli, kur kishin parė qė Zoti, Perėndia i tyre, ishte me tė. 

 

 


10

 

  Kėshtu u mblodhėn nė Jeruzalem nė muajin e tretė tė vitit tė pesėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Asas. 

 

 


11

 

  Nė atė kohė flijuan pėr Zotin plaēka qė kishin marrė, shtatėqind lopė dhe shtatė mijė dele. 

 

 


12

 

  Pastaj u zotuan me njė besėlidhje tė kėrkojnė Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirtin e tyre. 

 

 


13

 

  Kushdo qė nuk e kishte kėrkuar Zotin, Perėndinė e Izraelit, do tė dėnohej me vdekje, qoftė i madh apo i vogėl, burrė apo grua. 

 

 


14

 

  Pėrveē kėsaj iu betuan Zotit me zė tė lartė dhe me britma gėzimi, tė shoqėruar me boritė dhe brirėt. 

 

 


15

 

  Tėrė Juda u gėzua nga betimi, sepse ishin betuar me gjithė zemėr dhe kishin kėrkuar Zotin me gjithė vullnetin e tyre, dhe ai i kishte lėnė ta gjejnė. Kėshtu Zoti u dha paqe rreth e qark. 

 

 


16

 

  Ai hoqi nga pozita qė kishte si mbretėreshė edhe Maakahėn, nėnėn e mbretit Asa, sepse ajo kishte bėrė njė shėmbėlltyrė tė neveritshme tė Asherahut. Pastaj Asa e shkatėrroi shėmbėlltyrėn, e bėri copė-copė dhe e dogji pranė pėrroit Kidron. 

 

 


17

 

  Por vendet e larta nuk u zhdukėn nė Izrael, megjithėse zemra e Asas mbeti e ndershme gjatė gjithė jetės sė tij. 

 

 


18

 

  Ai bėri qė tė sillen nė shtėpinė e Perėndisė gjėrat e shenjtėruara nga i ati dhe gjėrat e shenjtėruara nga ai vetė: argjendin, arin dhe enėt. 

 

 


19

 

  Dhe nuk pati mė luftė deri nė vitin e tridhjetė e pestė tė mbretėrisė sė Asas. 

 

 


2 i Kronikave 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: