Albanian Bible

2 i Kronikave 12

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 13

1

 

  Nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, Abijahu filloi tė mbretėrojė nė Judė. 

 

 


2

 

  Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Mikajah; ishte bija e Urielit nga Gibeahu. Pati luftė midis Abijahut dhe Jeroboamit. 

 

 


3

 

  Abijahu u pėrgatit pėr betejėn me njė ushtri me luftėtarė trima, katėrqind mijė njerėz tė zgjedhur; edhe Jeroboami u radhit nė rend beteje kundėr tij me tetėqind mijė burra tė zgjedhur, njerėz tė fortė dhe trima. 

 

 


4

 

  Duke qėndruar nė malin e Tsemaraimit, qė ndodhet nė krahinėn malore tė Efraimit, Abijahu tha: "Mė dėgjoni, Jeroboam dhe tėrė Izraeli! 

 

 


5

 

  A nuk e dini vallė qė Zoti, Perėndia i Izraelit, ia ka dhėnė pėr gjithnjė Davidit mbretėrimin mbi Izrael, atij dhe bijve tė tij, me njė besėlidhje kripe? 

 

 


6

 

  Megjithatė Jeroboami, bir i Nebatit, shėrbėtor i Salomonit, birit tė Davidit, u ngrit dhe u rebelua kundėr zotėrisė sė tij. 

 

 


7

 

  Rreth tij ishin mbledhur njerėz tė neveritshėm dhe horra, qė ishin bėrė tė fortė kundėr Roboamit, birit tė Salomonit, kur Roboami ishte i ri dhe pa pėrvojė, dhe nuk ishte mjaft i fortė sa t`u rezistonte atyre. 

 

 


8

 

  Tani ju mendoni tė mund t`i rezistoni mbretėrisė tė Zotit, qė ėshtė nė duart e bijve tė Davidit, sepse jeni njė shumicė e madhe dhe keni me vete viēat e artė qė Jeroboami ka bėrė pėr ju si perėnditė tuaja. 

 

 


9

 

  A nuk keni dėbuar vallė priftėrinjtė e Zotit, bij tė Aaronit, dhe Levitėt dhe nuk jeni bėrė priftėrinj si popujt e vendeve tė tjera? Kėshtu kushdo qė vjen me njė dem tė vogėl dhe me shtatė desh pėr t`u shenjtėruar, mund tė bėhet prift i atyre qė nuk janė perėndi. 

 

 


10

 

  Sa pėr ne, Zoti ėshtė Perėndia ynė dhe ne nuk e kemi braktisur; priftėrinjtė qė i shėrbejnė Zotit janė bij tė Aaronit, ndėrsa Levitėt kryejnė detyrat e tyre. 

 

 


11

 

  Ēdo mėngjes e ēdo mbrėmje ata i ofrojnė Zotit olokauste dhe temjan erėmirė; pėr mė tepėr ata i vendosin bukėt e paraqitjes nė njė tryezė tė pastėr, dhe ēdo mbrėmje ndezin shandanin e artė me llambat e tij, sepse ne respektojmė urdhrin e Zotit, Perėndisė tonė, por ju e keni braktisur. 

 

 


12

 

  Dhe ja, vet Perėndia ėshtė me ne, mbi kryet tonė dhe priftėrinjtė me buri kumbonjėse janė duke i rėnė alarmit kundėr jush. O bij tė Izraelit, mos luftoni kundėr Zotit, Perėndisė tė etėrve tuaj, sepse nuk do tė keni sukses". 

 

 


13

 

  Ndėrkaq Jeroboami me njė pritė u mori krahėt pėr t`i sulmuar; kėshtu ndėrsa ai ishte radhitur para Judės, ata tė pritės ndodheshin prapa tyre. 

 

 


14

 

  Kur ata tė Judės u kthyen, vunė re qė beteja i priste si nga pėrpara ashtu dhe nga prapa. Atėherė i klithėn Zotit dhe priftėrinjtė u ranė borive. 

 

 


15

 

  Pastaj njerėzit e Judės lėshuan njė britmė dhe, ndėrsa njerėzit e Judės ulėrinin, ndodhi qė Perėndia goditi Jeroboamin dhe tėrė Izraelin pėrpara Abijahut dhe Judės. 

 

 


16

 

  Kėshtu bijtė e Izraelit ikėn pėrpara Judės, dhe Perėndia i dorėzoi nė duart e tij. 

 

 


17

 

  Abijahu dhe njerėzit e tij i mundėn keq; nga radhėt e Izraelitėve ranė tė vdekur pesėqind mijė luftėtarė tė zgjedhur. 

 

 


18

 

  Kėshtu nė atė kohė bijtė e Izraelit u poshtėruan, ndėrsa bijtė e Judės u pėrforcuan sepse ishin mbėshtetur tek Zoti, Perėndia i etėrve tė tyre. 

 

 


19

 

  Abijahu e ndoqi Jeroboamin dhe i mori qytetet qė vijojnė: Bethelin me fshatrat pėrreth, Jeshanahun me fshatrat pėrreth dhe Efraimin me fshatrat pėrreth. 

 

 


20

 

  Kėshtu gjatė jetės sė Abijahut, Jeroboami nuk e mblodhi mė veten; pastaj Zoti e goditi dhe ai vdiq. 

 

 


21

 

  Abijahu pėrkundrazi u bė i fuqishėm, mori katėrmbėdhjetė gra dhe pati njėzet e dy djem dhe gjashtėmbėdhjetė vajza. 

 

 


22

 

  Pjesa tjetėr e bėmave tė Abijahut, sjellja dhe fjalėt e tija janė pėrshkruar nė kronikat e profetit Ido. 

 

 


2 i Kronikave 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: