Albanian Bible

2 i Kronikave 10

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 11

1

 

  Roboami, me tė arritur nė Jeruzalem, thirri shtėpinė e Judės dhe tė Beniaminit, njėqind e tetėdhjetė mijė luftėtarė tė zgjedhur, pėr tė luftuar kundėr Izraelit dhe pėr t`i kthyer kėshtu mbretėrinė Roboamit. 

 

 


2

 

  Por fjala e Zotit iu drejtua kėshtu Shemajahut, njeriu i Perėndisė, duke thėnė: 

 

 


3

 

  "Foli Roboamit, birit tė Salomonit, mbretit tė Judės, dhe tėrė Izraelit nė Judė dhe nė Beniamin, dhe u thuaj atyre: 

 

 


4

 

  Kėshtu flet Zoti: "Mos dilni tė luftoni kundėr vėllezėrve tuaj. Secili tė kthehet nė shtėpinė e vet, sepse kjo gjė vjen nga unė"". Atėherė ata iu bindėn fjalės tė Zotit dhe u kthyen prapa pa dalė kundėr Jeroboamit. 

 

 


5

 

  Roboami banoi nė Jeruzalem dhe ndėrtoi disa qytete pėr mbrojtje nė Judė. 

 

 


6

 

  Ai ndėrtoi Betlemin, Etamin, Tekoan, 

 

 


7

 

  Beth-Tsurin, Sokon, Adulamin, 

 

 


8

 

  Gathin, Mareshahun, Zifin, 

 

 


9

 

  Adoraimin, Lakishin, Azkahun, 

 

 


10

 

  Tsorahun, Ajalonin dhe Hebronin, qė u bėnė qytete tė fortifikuara nė Judė dhe nė Beniamin. 

 

 


11

 

  Pėrforcoi fortesat dhe vendosi komandantė dhe depo ushqimesh, vaji dhe vere. 

 

 


12

 

  Nė ēdo qytet vendosi mburoja dhe shtiza dhe i bėri jashtėzakonisht tė forta. Kėshtu ai pati me vete Judėn dhe Beniaminin. 

 

 


13

 

  Pėrveē kėsaj nga tė gjitha territoret e tyre priftėrinjtė dhe Levitėt e tėrė Izraelit morėn anėn e tij. 

 

 


14

 

  Nė tė vėrtetė Levitėt braktisėn tokat e tyre pėr kullotė dhe pronat e tyre dhe shkuan nė Judė dhe nė Jeruzalem, sepse Jeroboami me bijtė e tij i kishte pėrzėnė nga shėrbimi si priftėrinj tė Zotit, 

 

 


15

 

  dhe kishte caktuar priftėrinj pėr vendet e larta, pėr demonėt dhe pėr viēat qė kishte bėrė. 

 

 


16

 

  Mbas Levitėve ata nga gjithė fiset e Izraelit qė kishin vendosur nė zemėr tė tyre tė kėrkonin Zotin, Perėndinė e Izraelit, vajtėn nė Jeruzalem pėr t`i ofruar flijime Zotit, Perėndisė tė etėrve tė tyre. 

 

 


17

 

  Kėshtu e pėrforcuan mbretėrinė e Judės dhe e bėnė tė qėndrushėm pėr tre vjet Roboamin, birin e Salomonit, sepse pėr tre vjet ndoqėn rrugėn e Davidit dhe tė Salomonit. 

 

 


18

 

  Roboami mori pėr grua Mahalathėn, bijėn e Jerimothit, birit tė Davidit dhe i Abihajlit, bijės sė Eliabit qė ishte bir i Isait. 

 

 


19

 

  Ajo i lindi fėmijėt Jeush, Shemariah dhe Zaaham. 

 

 


20

 

  Mbas asaj mori pėr grua Maakahėn, bijėn e Absalomit, e cila i lindi Abijahun, Atain, Zizan dhe Shelomithin. 

 

 


21

 

  Roboami e donte Maakahėn, bijėn e Absalomit, mė tepėr se tė gjitha bashkėshortet e konkubinat e tij (ai mori tetėmbėdhjetė bashkėshorte dhe shtatėdhjetė konkubina dhe i lindėn njėzet e tetė djem dhe gjashtėdhjetė vajza). 

 

 


22

 

  Roboami e caktoi Abijahun, birin e Maakahės, si tė parė qė tė ishte princ midis vėllezėrve tė tij, sepse mendonte ta bėnte mbret. 

 

 


23

 

  Ai veproi me zgjuarsi dhe i shpėrndau disa nga bijtė e tij nė tė gjitha vendet e Judės dhe tė Beniaminit, nė tė gjitha qytetet e fortifikuara; u dha atyre ushqime me shumicė dhe kėrkoi pėr ta shumė bashkėshorte. 

 

 


2 i Kronikave 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: