Albanian Bible

2 i Kronikave 7

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 8

1

 

  Njėzet vjet pasi Salomoni ndėrtoi shtėpinė e Zotit dhe pallatin mbretėror tė tij, 

 

 


2

 

  Salomoni rindėrtoi qytetet qė Hirami i kishte dhėnė Salomonit dhe bėri qė tė banojnė nė to bijtė e Izraelit. 

 

 


3

 

  Salomoni marshoi pastaj kundėr Hamath-Tsobahut dhe e pushtoi. 

 

 


4

 

  Pėrveē kėsaj rindėrtoi Tadmorin nė shkretėtirė dhe tė gjitha qytetet e furnizimit qė kishte ndėrtuar nė Hamath. 

 

 


5

 

  Rindėrtoi Beth-Horonin e sipėrm dhe Beth-Horonin e poshtėm, qytete tė fortifikuara me mure, porta dhe shufra, 

 

 


6

 

  si edhe Baalathin dhe tėrė qytetet e furnizimit qė i pėrkisnin Salomonit, tė gjitha qytetet e qerreve, qytetet e kalorėsisė, me njė fjalė tė gjitha ato qė i pėlqyen tė ndėrtojė nė Jeruzalem, nė Liban dhe nė tėrė vendin qė ndodhej nėn sundimin e tij. 

 

 


7

 

  Tėrė njerėzit e mbetur nga Hitejtė, nga Amorejtė, nga Perezejtė, nga Hivejtė dhe nga Jebusejtė, qė nuk ishin nga Izraeli, 

 

 


8

 

  (domethėnė pasardhėsit e tyre qė kishin mbetur pas tyre nė vend dhe qė Izraelitėt nuk kishin mundur t`i shkatėrronin) Salomoni i rekrutoi pėr punė tė detyrueshme deri ditėn e sotme. 

 

 


9

 

  Por nga bijtė e Izraelit Salomoni nuk pėrdori asnjė si shėrbėtor pėr punimet e tij; kėta ishin pėrkundrazi njerėzit e tij tė luftės, krerėt e udhėheqėsve tė tij dhe komandantėt e qerreve dhe tė kalorėsisė sė tij. 

 

 


10

 

  Shefat e nėnpunėsve tė mbretit Salomon qė kontrollonin popullin ishin dyqind e pesėdhjetė. 

 

 


11

 

  Por Salomoni bėri qė vajza e Faraonit tė ngjitej nga qyteti i Davidit nė shtėpinė qė kishte ndėrtuar pėr tė, sepse mendonte: "bashkėshortja ime nuk duhet tė banojė nė shtėpinė e Davidit, mbretit tė Izraelit, sepse vendet ku ka hyrė arka e Zotit janė tė shenjta". 

 

 


12

 

  Atėherė Salomoni i ofroi olokauste Zotit mbi altarin e Zotit, qė ai kishte ndėrtuar pėrpara portikut tė tempullit; 

 

 


13

 

  dhe e bėnte kėtė nė bazė tė numrit qė kėrkohej ēdo ditė, duke i ofruar sipas urdhėrimeve tė Moisiut, tė shtunave, kur kishte hėnė tė re dhe gjatė festave solemne, tri herė nė vit, domethėnė nė festat e bukėve tė ndorme, nė festat e javėve dhe nė festėn e kasolleve. 

 

 


14

 

  Duke iu pėrmbajtur normave tė Davidit, atit tė tij, ai vendosi klasat e priftėrinjve pėr shėrbimin e tyre, Levitėt nė funksionet e tyre (tė lėvdojnė Zotin dhe tė shėrbejnė para priftėrinjve) sipas detyrave tė pėrditshme, dhe derėtarėt sipas klasave tė tyre nė ēdo portė, sepse kėshtu kishte urdhėruar Davidi, njeriu i Perėndisė. 

 

 


15

 

  Ata nuk u larguan nga urdhėri i mbretit, qė u ishte dhėnė priftėrinjve dhe Levitėve, pėr ēdo gjė dhe pėr thesaret. 

 

 


16

 

  Tėrė puna e Salomonit ishte e organizuar mirė nga dita qė u hodhėn themelet e shtėpisė tė Zotit deri sa kjo mbaroi. Kėshtu shtėpia e Zotit u pėrfundua. 

 

 


17

 

  Atėherė mbreti Salomon shkoi nė Etsion-Geber dhe nė Elath mbi bregun e detit, nė vendin e Edomit. 

 

 


18

 

  Hirami me anė tė shėrbėtorėve tė tij i dėrgoi anije dhe shėrbėtorė qė njihnin detin. Kėta shkuan me shėrbėtorėt e Salomonit nė Ofir, morėn aty katėrqind e pesėdhjetė talenta ari dhe ia ēuan mbretit Salomon. 

 

 


2 i Kronikave 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: