Albanian Bible

1 i Kronikave 23

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 24

1

 

  Klasat e bijve tė Aaronit ishin kėto. Bijtė e Aaronit ishin Nadabi, Abihu, Eleazari dhe Ithamari. 

 

 


2

 

  Nadabi dhe Abihu vdiqėn para atit tė tyre dhe nuk lanė fėmijė; prandaj ushtruan detyrėn e priftit Eleazari dhe Ithamari. 

 

 


3

 

  Pastaj Davidi, sė bashku me Tsadokun, nga bijtė e Eleazarit, dhe me Ahimelekun, nga bijtė e Ithamarit, i ndau sipas detyrave tė shėrbimit tė tyre. 

 

 


4

 

  Me qenė se kishte mė tepėr familjarė midis bijve tė Eleazarit sesa midis bijve tė Ithamarit, ata u ndanė nė kėtė mėnyrė: pėr bijtė e Eleazarit, gjashtėmbėdhjetė tė parė tė shtėpisė atėrore dhe pėr bijtė e Ithamarit, tetė tė parė sipas shtėpive tė tyre atėrore. 

 

 


5

 

  Ata u ndanė me short, si njera palė ashtu dhe pala tjetėr, sepse kishte princa tė shenjtėrores dhe princa tė Perėndisė qoftė midis bijve tė Eleazarit, qoftė midis bijve tė Ithamarit. 

 

 


6

 

  Shkruesi Shemajahu, bir i Nathaneelit, njė Levit i regjistroi nė prani tė mbretit, tė princave, tė priftit Tsadok, tė Ahimelekut, birit tė Abiathsarit, dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. U hodh nė short njė shtėpi atėrore pėr Eleazarin dhe njė tjetėr pėr Ithamarin. 

 

 


7

 

  I pari i caktuar nga shorti ishte Jehojaribi, i dyti Jedajahu, 

 

 


8

 

  i treti Harimi, i katėrti Seorimi, 

 

 


9

 

  i pesti Malkijahu, i gjashti Mijamimi, 

 

 


10

 

  i shtati Hakotsi, i teti Abijahu, 

 

 


11

 

  i nėnti Jeshua, i dhjeti Shekanjahu, 

 

 


12

 

  i njėmbėdhjeti Eliashibi, i dymbėdhjeti Jakimi, 

 

 


13

 

  i trembėdhjeti Hupahu, i katėrmbėdhjeti Jeshebeabi, 

 

 


14

 

  i pesėmbėdhjeti Bilgahu, i gjashtėmbėdhjeti Imeri, 

 

 


15

 

  i shtatėmbėdhjeti Heziri, i tetėmbėdhjeti Hapitsetsi, 

 

 


16

 

  i nėntėmbėdhjeti Pethahiahu, i njėzeti Jehezekeli, 

 

 


17

 

  i njėzetenjėti Jakini, i njėzetedyti Gamuli, 

 

 


18

 

  i njėzetetreti Delajahu, i njėzetekatėrti Maaziahu. 

 

 


19

 

  Kėto ishin turnet pėr shėrbimin e tyre kur hynin nė shtėpinė e Zotit, sipas normave tė caktuara nga Aaroni, ati i tyre, duke iu pėrmbajur urdhrave tė Zotit, Perėndisė tė Izraelit. 

 

 


20

 

  Sa pėr pjesėn tjetėr tė bijve tė Levit, tė bijve tė Amramit, Shubaeli; tė bijve tė Shubaelit, Jehdia. 

 

 


21

 

  Pėr Rehabiahun, bijve tė Rehabiahut, ata kishin si tė parė Ishshiahun. 

 

 


22

 

  Pėr Itsharitėt, ata kishin si tė parė Shelomothin: bijtė e Shelomothit kishin Jahathin. 

 

 


23

 

  Bijtė e Hebronit patėn si tė parė Jeriahun, si tė dytė Amariahun, tė tretė Jahazielin dhe tė katėrt Jekomeamin. 

 

 


24

 

  Nga bijtė e Uzielit tė parė kishin Mikahun; nga bijtė e Mikahut, Shamirin; 

 

 


25

 

  i vėllai i Mikahut, Ishshiahu; nga bijtė e Ishshiahut, Zakarian. 

 

 


26

 

  Nga bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi; biri i Jaaziahut, Beno. 

 

 


27

 

  Bijtė e Merarit me anė tė Jaaziahut ishin Beno, Shohami, Zakuri dhe Ibri. 

 

 


28

 

  Nga Mahli kemi Eleazarin, qė nuk pati fėmijė. 

 

 


29

 

  Nga Kishi, birin e Kishit, Jerahmeelin. 

 

 


30

 

  Bijtė e Mushit ishin Mahli, Ederi dhe Jerimothi. Kėta ishin bijtė e Levitėve sipas shtėpive tė tyre atėrore. 

 

 


31

 

  Edhe kėta, ashtu si bijtė e Aaronit, vėllezėr tė tyre, hodhėn nė short nė prani tė mbretit David, tė Tsadokut, tė Ahimelekut dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. Tė parėt e shtėpive atėrore u trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė si vėllezėrit e tyre tė rinj. 

 

 


1 i Kronikave 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: