Albanian Bible

1 i Kronikave 19

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Me fillimin e vitit tė ri, nė kohėn kur mbretėrit shkojnė tė luftojnė, Joabi u vu nė krye tė njė ushtrie tė fuqishme dhe shkretoi vendin e bijve tė Amonit; pastaj shkoi tė rrethojė Rabahun, ndėrsa 

 

 


2

 

  Atėherė Davidi i hoqi kurorėn nga koka e mbretit tė tyre dhe pa qė ajo peshonte njė talent ari, dhe nė tė kishte gurė tė ēmuar; ajo pastaj u vu mbi kryet e Davidit. Pėrveē kėsaj nga ai qytet ai mori njė plaēkė shumė tė madhe. 

 

 


3

 

  I nxori banorėt qė ishin nė qytet dhe i vuri tė punojnė me sharra, me lesa prej hekuri dhe me sėpata. Kėshtu veproi Davidi nė tė gjitha qytetet e bijve tė Amonit. Pastaj Davidi u kthye nė Jeruzalem me tėrė popullin. 

 

 


4

 

  Mbas kėtyre ngjarjeve u bė nė Gezer njė betejė me Filistejtė; atėherė Sibekai nga Hushahu vrau Sipain, njė nga pasardhėsit e gjigantėve, dhe kėshtu Filistejtė u poshtėruan. 

 

 


5

 

  U bė njė betejė tjetėr me Filistejtė; Elhanani, bir i Jairit, vrau Lahmin, vėllanė e Goliathit nga Gathi, qė e kishte shtizėn sa njė shul endėsi. 

 

 


6

 

  U bė edhe njė beteje tjetėr nė Gath, ku kishte njė njeri me shtat tė madh, me gjashtė gishtėrinj nė secilėn dorė dhe gjashtė gishtėrinj nė secilėn kėmbė, gjithsej njėzet e katėr gishtėrinj; edhe ai ishte njė pasardhės i gjigantėve. 

 

 


7

 

  Ai e fyu Izraelin dhe Jonathani, bir i Shimeahut dhe vėlla i Davidit, e vrau. 

 

 


8

 

  Kėta kishin lindur nga gjigantėt e Gathit. Ata i zhduku dora e Davidit dhe ajo e shėrbėtorėve tė tij. 

 

 


1 i Kronikave 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: