Albanian Bible

1 i Kronikave 17

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 18

1

 

  Mbas kėtyre ngjarjeve, Davidi mundi Filistejtė dhe i poshtėroi, duke u hequr nga dora Gathin dhe fshatrat pėrreth tij. 

 

 


2

 

  Ai mundi gjithashtu Moabitėt; dhe Moabitėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit. 

 

 


3

 

  Davidi mundi pėrveē tyre Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, deri nė Hamath, ndėrsa ai shkonte pėr tė vendosur sundimin e tij gjatė lumit Eufrat. 

 

 


4

 

  Davidi i mori njė mijė qerre, i kapi shtatė mijė kalorės dhe njėzet mijė kėmbėsorė. Davidi preu gjithashtu kėrcinjtė e tėrė kuajve, por kurseu mjaft pėr njėqind qerre. 

 

 


5

 

  Kur Sirėt e Damaskut erdhėn pėr tė ndihmuar Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, Davidi vrau njėzet e dy mijė Sirė. 

 

 


6

 

  Pastaj Davidi vendosi garnizone nė Sirinė e Damaskut, dhe Sirėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė ai shkonte. 

 

 


7

 

  Davidi mori mburojat e arta qė shėrbėtorėt e Hadarezerit kishin me vete dhe i ēoi nė Jeruzalem. 

 

 


8

 

  Davidi mori edhe njė sasi tė madhe bronzi nė Tibhath dhe nė Kun, qytete tė Hadarezerit. Me tė Salomoni ndėrtoi detin prej bronzi, shtyllat dhe veglat prej bronzi. 

 

 


9

 

  Kur Tou, mbret i Hamathit, mėsoi qė Davidi kishte mundur tėrė ushtrinė e Hadarezerit, mbretit tė Tsobahut, 

 

 


10

 

  i dėrgoi mbretit David Hadoramin, birin e tij, pėr ta pėrshėndetur dhe pėr ta bekuar, sepse kishte luftuar kundėr Hadarezerit dhe e kishte mundur (Hadarezeri ishte gjithnjė nė luftė me Toun); dhe Hadorami pruri me vete lloj-lloj enėsh ari, argjendi dhe bronzi. 

 

 


11

 

  Mbreti David ia shenjtėroi edhe kėto Zotit, ashtu si kishte bėrė me argjendin dhe me arin qė u kishte marrė tėrė kombeve, domethėnė Edomitėve, Moabitėve, Amonitėve, Filistejve dhe Amalekitėve. 

 

 


12

 

  Pėrveē kėsaj Abishai, bir i Tserujahut, mundi tetėmbėdhjetė mijė Edomitė nė luginėn e Kripės. 

 

 


13

 

  Vendosi garnizone edhe nė Idumea dhe tėrė Edomitėt u bėnė nėnshtetas tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė shkonte. 

 

 


14

 

  Kėshtu Davidi mbretėroi mbi tėrė Izraelin, duke shqiptuar gjykime dhe duke administruar drejtėsinė tėrė popullit tė tij. 

 

 


15

 

  Joabi, bir i Tserujahut, ishte komandant i ushtrisė; Jozafati, bir i Ahikudit, ishte arkivist; 

 

 


16

 

  Tsadoku, bir i Ahitubit, dhe Abimeleku, bir i Abiatharit, ishin priftėrinj; Shavsha ishte sekretar; 

 

 


17

 

  Benajahu, bir i Jehojadait, ishte kryetar i Kerethejve dhe i Pelethejve; bijtė e Davidit ishin tė parėt nė krah tė mbretit. 

 

 


1 i Kronikave 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: