Albanian Bible

1 i Kronikave 15

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 16

1

 

  Kėshtu e prunė arkėn e Perėndisė dhe e vendosėn nė mes tė tabernakullit qė Davidi kishte ngritur pėr tė; pastaj ofruan olokauste dhe flijime falenderimi pėrpara Perėndisė. 

 

 


2

 

  Kur Davidi mbaroi sė ofruari olokaustet dhe flijimet e falenderimit, ai bekoi popullin nė emėr tė Zotit; 

 

 


3

 

  pastaj u ndau tėrė Izraelitėve, burra dhe gra, secilit prej tyre njė bukė, njė racion mish dhe njė sasi rrushi tė thatė. 

 

 


4

 

  Pastaj vendosi pėrpara arkės tė Zotit disa Levitė pėr tė kryer shėrbimin pėr tė kujtuar, pėr tė falenderuar dhe pėr tė lėvduar Zotin, Perėndinė e Izraelit; 

 

 


5

 

  Asafi, i pari, Zakaria i dyti mbas tij, pastaj Jeieli, Shemiramothi, Jehieli, Matithiahu, Eliabi, Benajahu, Obed-Edomi dhe Jejeli. Ata u binin harpave dhe qesteve, ndėrsa Asafi u binte cembaleve. 

 

 


6

 

  Priftėrinjtė Benajah dhe Jahaziel pėrkundrazi i binin trombės vazhdimisht pėrpara arkės sė besėlidhjes sė Perėndisė. 

 

 


7

 

  Atė ditė Davidi u besoi pėr herė tė parė Asafit dhe vėllezėrve tė tij detyrėn qė tė kėndonin lėvdata Zotit. 

 

 


8

 

  Kremtoni Zotin, kujtoni emrin e tij; bėjini tė njohura veprat e tij midis popujve. 

 

 


9

 

  Kėndojini atij, lėvdoheni, mendoni tė gjitha mrekullitė e tij. 

 

 


10

 

  Lėvdohuni me emrin e tij tė shenjtė; u gėzofshin zemrat e tė gjithė atyre qė kėrkojnė Zotin! 

 

 


11

 

  Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij, kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij! 

 

 


12

 

  Kujtoni mrekullitė qė ka bėrė, ēuditė e tij dhe gjykimet qė kanė dalė nga goja e tij, 

 

 


13

 

  ju, o stermpa tė Izraelit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhurit e tij! 

 

 


14

 

  Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij i gjejmė mbi tė gjithė tokėn. 

 

 


15

 

  Mos harroni kurrė besėlidhjen e tij, fjalėn e tij tė urdhėruar pėr njė mijė breza, 

 

 


16

 

  besėlidhjen e lidhur me Abrahamin, betimin qė i ka bėrė Isakut, 

 

 


17

 

  qė ia konfirmoi Jakobit si njė statut dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme, 

 

 


18

 

  duke thėnė: "Unė do t`ju jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj". 

 

 


19

 

  kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, fare i pakėt dhe tė huaj nė vend. 

 

 


20

 

  Kur shkonin nga njė komb nė njė tjetėr, nga njė mbretėri nė njė popull tjetėr, 

 

 


21

 

  ai nuk lejoi qė ndokush t`i shtypte; pėrkundrazi dėnoi disa mbretėr pėr dashurinė qė ushqente pėr ta, 

 

 


22

 

  duke thėnė: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos u bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi". 

 

 


23

 

  Kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės, lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij! 

 

 


24

 

  Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mrekullitė e tij midis tėrė popujve! 

 

 


25

 

  Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė tė lėvdohet nė kulm; ai ėshtė me friksuėsi nga tėrė perėnditė. 

 

 


26

 

  Sepse tėrė perėnditė e kombeve janė idhuj, kurse Zoti ka krijuar qiejtė. 

 

 


27

 

  Shkėlqimi dhe madhėria janė para tij, forca dhe gėzimi ndodhen nė banesėn e tij. 

 

 


28

 

  Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė. 

 

 


29

 

  Jepini Zotit zulmin qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani para tij. Bini pėrmbys para Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij; 

 

 


30

 

  dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, bota ėshtė e qėndrueshme dhe nuk do tė tundet. 

 

 


31

 

  Le tė gėzohen qiejtė dhe toka, dhe le tė thonė kombet: "Zoti mbretėron". 

 

 


32

 

  Le tė gjėmojė deti dhe tėrė ato qė janė nė tė; 

 

 


33

 

  atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit, sepse ai vjen tė gjykojė tokėn. 

 

 


34

 

  Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė. 

 

 


35

 

  Thoni: "Shpėtona, o Perėndi i shpėtimit tonė! Na mblidh dhe na ēliro nga kombet, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė mburremi se tė kemi lėvduar". 

 

 


36

 

  I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga amshimi nė amshim! Dhe tėrė populli tha: "Amen", dhe lėvdoi Zotin. 

 

 


37

 

  Kėshtu Davidi la Asafin dhe vėllezėrit e tij atje pėrpara arkės sė besėlidhjes tė Zotit, me qėllim qė tė shėrbenin vazhdimisht pėrpara arkės, sipas nevojave tė ēdo dite, 

 

 


38

 

  la edhe Obed-Edomin dhe tė gjashtėdhjetė e tetė vėllezėrit e tij (Obed-Edomi, bir i Jeduthunit dhe Hosahu si derėtarė), 

 

 


39

 

  dhe priftin Tsadok dhe priftėrinjtė vėllezėr tė tij pėrpara tabernakullit tė Zotit, nė vendin e lartė qė ishte nė Gabaon, 

 

 


40

 

  me qėllim qė ata t`i ofronin Zotit olokauste mbi altarin e olokausteve, vazhdimisht nė mėngjes e nė mbrėmje, sipas tėrė atyre qė janė shkruar nė ligjin e Zotit, qė ai ia kishte imponuar Izraelit. 

 

 


41

 

  Dhe me ta ishin Hemani, Jeduthuni dhe tė tjerėt qė ishin zgjedhur dhe caktuar me emėr pėr tė lėvduar Zotin, sepse mirėsia e tij ėshtė e pėrjetshme. 

 

 


42

 

  Me ta ishin gjithashtu Hemani dhe Jeduthuni me bori dhe cembale, pėr ata qė do t`u binin veglave, dhe me vegla muzikore pėr tė shoqėruar kėngėt e Perėndisė. Bijtė e Jeduthunit duhet tė rrinin te porta. 

 

 


43

 

  Mė nė fund tėrė populli u kthye, secili nė shtėpinė e vet, dhe Davidi u kthye pėr tė bekuar shtėpinė e vet. 

 

 


1 i Kronikave 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: