Albanian Bible

1 i Kronikave 14

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 15

1

 

  Davidi ndėrtoi disa shtėpi nė qytetin e Davidit, pėrgatiti njė vend pėr arkėn e Perėndisė dhe ngriti njė ēadėr pėr atė. 

 

 


2

 

  Atėherė Davidi tha: "Asnjeri nuk duhet tė mbartė arkėn e Zotit pėrveē Levitėve, sepse Zoti ka zgjedhur ata pėr ta mbajtur arkėn e Perėndisė dhe pėr t`i shėrbyer atij pėrjetė". 

 

 


3

 

  Davidi mblodhi tėrė Izraelin nė Jeruzalem pėr ta ēuar arkėn e Zotit nė vendin qė i kishte pėrgatitur. 

 

 


4

 

  Davidi mblodhi edhe bijtė e Aaronit dhe Levitėt. 

 

 


5

 

  Nga bijtė e Kehathit, Urielin, tė parin, dhe njėqind e njėzet vėllezėrit e tij; 

 

 


6

 

  nga bijtė e Merarit, Asajahun, tė parin, dhe dyqind e njėzet vėllezėrit e tij; 

 

 


7

 

  nga bijtė e Gershomit, Joelin, tė parin, dhe njėqind e tridhjetė vėllezėrit e tij; 

 

 


8

 

  nga bijtė e Elitsafanit, Shemajahun, tė parin, dhe dyqind vėllezėrit e tij; 

 

 


9

 

  nga bijtė e Hebronit, Elielin, tė parin, dhe tetėdhjetė vėllezėrit e tij; 

 

 


10

 

  nga bijtė e Uzielit, Aminadabin, tė parin, dhe njėqind e dymbėdhjetė vėllezėrit e tij. 

 

 


11

 

  Pastaj Davidi thirri priftėrinjtė Tsadok dhe Abiathar, dhe Levitėt Uriel, Asajahu, Joel, Shemajahu, Eliel dhe Aminadab, 

 

 


12

 

  dhe u tha atyre: "Ju jeni tė parėt e shtėpive atėrore tė Levitėve; shenjtėrohuni, ju dhe vėllezėzit tuaj, qė tė mund tė transportojnė arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, nė vendin qė i kam pėrgatitur. 

 

 


13

 

  Sepse herėn e parė ju nuk ishit dhe Zoti, Perėndia ynė, hapi njė tė ēarė midis nesh, sepse nuk e kishim kėrkuar sipas rregullave tė caktuara". 

 

 


14

 

  Kėshtu priftėrinjtė dhe Levitėt u shenjtėruan pėr tė transportuar arkėn e Zotit, Perėndisė tė Izraelit. 

 

 


15

 

  Bijtė e Levitėve e mbajtėn arkėn e Perėndisė mbi shpatullat e tyre me anė tė shufrave, ashtu si kishte urdhėruar Moisiu sipas fjalės tė Zotit. 

 

 


16

 

  Pastaj Davidi urdhėroi krerėt e Levitėve tė caktonin vėllezėrit e tyre kėngėtarė me vegla muzikore, harpa, qeste dhe cembale pėr tė pasur tinguj gėzimi. 

 

 


17

 

  Prandaj Levitėt caktuan Hemanin, birin e Joelit, midis vėllezėrve tė tij, Asafin, birin e Berakiahut, dhe midis bijve tė Merarit, vėllezėrit e tyre, Ethanin, birin e Kushajahut. 

 

 


18

 

  Me ta ishin vėllezėrit e tyre tė klasės sė dytė: Zakaria, Beni, Jaazieli, Semiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Benajahu, Maasejahu, Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi dhe Jeeli, qė ishin derėtarė. 

 

 


19

 

  Kėngėtarėt Heman, Asaf dhe Ethan pėrdornin cembale prej bronzi; 

 

 


20

 

  Zakaria, Azieli, Shemiramothi, Jehieli, Uni, Eliabi, Maasejahu dhe Benajahu u binin harpave pėr zėra sopranoje; 

 

 


21

 

  Matithiahu, Elifalehu, Miknejahu, Obed-Edomi, Jejeli dhe Azaziahu u binin qesteve nė oktavė pėr tė udhėhequr kėngėn; 

 

 


22

 

  Kenaiahu, i pari i Levitėve, ishte i ngarkuar me kėngėn; ai drejtonte kėngėn, sepse ishte kompetent nė kėtė fushė. 

 

 


23

 

  Berekiahu dhe Elkanahu ishin derėtarė pranė arkės. 

 

 


24

 

  Priftėrinjtė Shebarniahu, Joshafati, Nethaneel, Amasai, Zakaria, Benajah dhe Elezieri u binin borive pėrpara arkės sė Perėndisė, kurse Obed-Edomi dhe Jehijahu kryenin detyrėn e derėtarit afėr arkės. 

 

 


25

 

  Atėherė Davidi, pleqtė e Izraelit dhe komandantėt e mijėshėve vepruan me gėzim nė transportimin e arkės sė besėlidhjes tė Zotit nga shtėpia e Obed-Edomit. 

 

 


26

 

  Kėshtu, sepse Perėndia i ndihmoi Levitėt qė mbanin arkėn e besėlidhjes tė Zotit, u ofruan si flijime shtatė dema dhe shtatė desh. 

 

 


27

 

  Davidi kishte veshur njė mantel prej liri tė hollė, ashtu si tėrė Levitėt qė mbanin arkėn, kėngėtarėt dhe Kenianahu, drejtuesi i kėngės sė bashku me kėngėtarėt; Davidi kishte veshur gjithashtu njė efod prej liri. 

 

 


28

 

  Kėshtu tėrė Izraeli e ēoi lart arkėn e besėlidhjes tė Zotit me klithma gėzimi nėn tingujt e burive, brirėve, cembaleve, qesteve dhe harpave. 

 

 


29

 

  Por ndodhi qė, ndėrsa arka e besėlidhjes tė Zotit arriti nė qytetin e Davidit, Mikal, e bija e Saulit, duke shikuar nga dritarja, pa mbretin David qė kėrcente dhe hidhej pėrpjetė, dhe e pėrēmoi nė zemėr tė saj. 

 

 


1 i Kronikave 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: