Albanian Bible

1 i Kronikave 13

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 14

1

 

  Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, muratorė, dhe marangozė pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi. 

 

 


2

 

  Atėherė Davidi e pranoi qė Zoti e kishte vendosur mbret tė Izraelit, sepse mbretėria e tij qe lavdėruar shumė pėr shkak tė popullit tė tij, Izraelit. 

 

 


3

 

  Davidi u martua me gra tė tjera nė Jeruzalem dhe i lindėn djem e vajza. 

 

 


4

 

  Kėto janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shohabi, Salomoni, 

 

 


5

 

  Ibhari, Elishua, Elpeleti, 

 

 


6

 

  Nagahu, Nefegu, Jafia, 

 

 


7

 

  Elishama, Beelida dhe Elifeleti. 

 

 


8

 

  Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i tėrė Izraelit, dolėn tė gjithė nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi u doli pėrballė. 

 

 


9

 

  Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit. 

 

 


10

 

  Atėherė Davidi u kėshillua me Perėndinė, duke thėnė: A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do tė m`i japėsh nė duart e mia?". Zoti u pėrgjigj: "Dil dhe unė do t`i jap nė duart e tua". 

 

 


11

 

  Ata dolėn nė Baal-Peratsim, ku Davidi i mundi dhe tha: "Perėndia ka hapur me duart e mia njė kalim midis armiqve tė mi, si njė kalim i hapur nga ujėrat". Prandaj i vunė kėtij vendi emrin e Baal-Peratsimit. 

 

 


12

 

  Filistejtė braktisėn aty perėnditė e tyre dhe Davidi urdhėroi qė tė digjeshin nė zjarr. 

 

 


13

 

  Mė vonė Filistejtė filluan tė shpėrndahen nėpėr luginė. 

 

 


14

 

  Davidi u kėshillua pėrsėri me Perėndinė, dhe Perėndia i tha: "Mos u dil prapa, por merru krahėt dhe sulu mbi ta pėrballė ballsameve. 

 

 


15

 

  Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e ballsameve, hidhu menjėherė nė sulm, sepse Perėndia do tė tė dalė pėrpara pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve". 

 

 


16

 

  Davidi bėri ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia, dhe ata mundėn ushtrinė e Filistejve nga Gabaoni deri nė Gezer. 

 

 


17

 

  Kėshtu fama e Davidit u pėrhap nė tė gjitha vendet, dhe Zoti solli tmerrin e tij mbi tė gjitha kombet. 

 

 


1 i Kronikave 15

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: