Albanian Bible

1 i Kronikave 12

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 13

1

 

  Davidi u kėshillua me komandantėt e mijėshėve e dhe tė qindėshėve dhe me tė gjithė princat. 

 

 


2

 

  Pastaj Davidi i tha tėrė asamblesė sė Izraelit: "Nė qoftė se kjo ju duket e mirė dhe nė se na vjen nga Zoti, Perėndia ynė, t`u ēojmė fjalė vėllezėrve tanė qė kanė mbetur nė tė gjitha krahinat e Izraelit, dhe me ta edhe priftėrinjve dhe Levitėve nė qytetet e tyre dhe tokat pėr kullotė tė mblidhen pranė nesh, 

 

 


3

 

  dhe ta sjellim pėrsėri arkėn e Perėndisė tonė te ne, sepse nuk e kemi kėrkuar nė kohėn e Saulit". 

 

 


4

 

  Tėrė asambleja pranoi tė vepronte kėshtu, sepse kjo gjė dukej e drejtė nė sytė e tėrė popullit. 

 

 


5

 

  Atėherė mblodhi tėrė Izraelin nga Shihori i Egjiptit, deri nė hyrje tė Hamathit, pėr ta sjellė pėrsėri arkėn e Perėndisė nga Kiriath-Jearimi. 

 

 


6

 

  Pastaj Davidi me tėrė Izraelin u nis nė drejtim tė Baalahut, domethėnė nė drejtim tė Kirjath-Jearimit qė ishte pronė e Judės, pėr tė mbartur qė andej arkėn e Perėndisė, tė Zotit, qė rri mbi kerubinėt, ku pėrmėndet emri i tij. 

 

 


7

 

  Nga shtėpia e Abinadabit e transportuan arkėn e Perėndisė mbi njė qerre tė re. Uza dhe Ahio e ngisnin qerren. 

 

 


8

 

  Davidi dhe tėrė Izraeli e kremtonin kėtė ngjarje pėrpara Perėndisė me tėrė forcat e tyre, me kėngė dhe qeste, me harpe, dajre, cembale dhe bori. 

 

 


9

 

  Kur arritėn nė lėmin e Kidonit, Uza shtriu dorėn pėr tė mbajtur arkėn, sepse qetė ishin penguar. 

 

 


10

 

  Atėherė zemėrimi i Zotit shpėrtheu kundėr Uzės dhe e goditi, sepse kishte shtrirė dorėn e tij mbi arkė; ai vdiq atje pėrpara Perėndisė. 

 

 


11

 

  Davidi u hidhėrua shumė sepse Zoti kishte hapur njė tė ēarė nė popull duke goditur Uzėn. Prandaj ky vend quhet edhe sot e Ēara e Uzės. 

 

 


12

 

  Atė ditė Davidi pati frikė nga Perėndia dhe tha: "Si mund ta transportoj arkėn e Perėndisė nė shtėpinė time?". 

 

 


13

 

  Kėshtu Davidi nuk deshi ta kishte arkėn pranė vetes nė qytetin e Davidit, por e kaloi nė shtėpinė e Obed-Edomit nga Gathi. 

 

 


14

 

  Arka e Perėndisė mbeti tre muaj pranė familjes sė Obed-Edomit nė shtėpinė e saj; dhe Zoti bekoi shtėpinė e Obed-Edomit dhe gjithshka qė ishte pronė e tij. 

 

 


1 i Kronikave 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: