Albanian Bible

1 i Kronikave 9

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 10

1

 

  Filistejtė luftuan kundėr Izraelit dhe Izraelitėt ikėn me vrap para Filistejve dhe ranė tė vrarė nė malin Gilboa. 

 

 


2

 

  Filistejtė ndoqėn nga afėr Saulin dhe bijtė e tij dhe vranė Jonathanin, Abinadabin dhe Malkishuan, bij tė Saulit. 

 

 


3

 

  Beteja u bė e ashpėr kundėr Saulit, harkėtarėt e goditėn dhe ai u plagos rėndė. 

 

 


4

 

  Atėherė Sauli i tha shqyrtarit tė tij: "Nxirr shpatėn tėnde dhe mė shpo me atė, qė kėta tė parrethprerė tė mos vijnė e tė tallen me mua". Por shqyrtari i tij nuk deshi ta bėnte, sepse ishte trembur shumė. Atėherė Sauli mori shpatėn dhe u hodh mbi tė. 

 

 


5

 

  Kur shqyrtari e tij pa qė Sauli kishte vdekur, edhe ai u hodh mbi shpatėn e tij dhe vdiq. 

 

 


6

 

  Kėshtu vdiq Sauli me tre bijtė e tij; tėrė shtėpia e tij u shua tok. 

 

 


7

 

  Kur tė gjithė Izraelitėt qė banonin nė kėtė luginė panė qė tė tyret kishin ikur dhe qė Sauli dhe bijtė e tij kishin vdekur, ata braktisėn qytetet e tyre dhe ikėn me vrap. Atėherė erdhėn Filistejtė dhe u vendosėn nė vendin e tyre. 

 

 


8

 

  Tė nesėrmen Filistejtė erdhėn pėr tė zhveshur tė vrarėt dhe gjetėn Saulin dhe bijtė e tij tė rėnė mbi malin Gilboa. 

 

 


9

 

  E zhveshėn Saulin, i morėn kokėn dhe armaturėn dhe ēuan lajmėtarė nė tė gjithė vendin e Filistejve pėr tė njoftuar lajmin nė tempullin e idhujve tė tyre dhe gjithė popullit. 

 

 


10

 

  E vendosėn pastaj armaturėn e tij nė tempullin e perėndive tė tyre dhe gozhduan kokėn e tij nė tempullin e Dagonit. 

 

 


11

 

  Kur tėrė banorėt e Jabeshit tė Galaadit mėsuan tėrė atė qė Filistejtė i kishin bėrė Saulit, 

 

 


12

 

  tėrė njerėzit trima u ngritėn mė kėmbė, morėn kufomėn e Saulit dhe kufomat e bijve tė tij dhe i ēuan nė Jabesh; pastaj i varrosėn kockat e tyre nėn brukėn e Jabeshit dhe agjeruan shtatė ditė. 

 

 


13

 

  Kėshtu Sauli vdiq pėr shkak, tė mosbensikėrisė sė tij ndaj Zotit, sepse nuk kishte respektuar fjalėn e Zotit dhe njėkohėsisht kishte konsultuar njė medium pėr tė marrė kėshilla prej saj, 

 

 


14

 

  dhe nuk ishte kėshilluar pėrkundrazi me Zotin. Prandaj Zoti e bėri tė vdesė dhe ia kaloi mbretėrinė Davidit, birit tė Isait. 

 

 


1 i Kronikave 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: