Albanian Bible

2 i Mbretėrve 22

2 i Mbretėrve

Return to Index

Chapter 23

1

 

  Atėherė mbreti dėrgoi njerėz pėr tė mbledhur pranė vetes tėrė pleqtė e Judės dhe tė Jeruzalemit. 

 

 


2

 

  Mbreti u ngjit pastaj nė shtėpinė e Zotit dhe me tė u ngjitėn tėrė njerėzit e Judės, tėrė banorėt e Jeruzalemit, priftėrinjtė, profetėt dhe tėrė populli, nga mė i madhi deri te mė i vogli; dhe ai lexoi nė prani tė tyre tėrė fjalėt e librit tė besėlidhjes, qė ishte gjetur nė shtėpinė e Zotit. 

 

 


3

 

  Pastaj mbreti, duke qėndruar mė kėmbė mbi podium, lidhi njė besėlidhje pėrpara Zotit, duke u zotuar tė ndiqte Zotin, tė respektonte porositė dhe statutet e tij me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt, pėr tė zbatuar nė praktikė fjalėt e kėsaj besėlidhje, tė shkruara nė atė libėr. Tėrė populli e pranoi besėlidhjen. 

 

 


4

 

  Mbreti urdhėroi pastaj kryepriftin Hilkiah, priftėrinjtė e rangut tė dytė dhe derėtarėt tė ēonin jashtė tempullit tė Zotit objektet qė ishin ndėrtuar pėr Baalin, pėr Asherahun dhe pėr ushtrinė e qiellit; 

 

 


5

 

  Ai zhduku gjithashtu priftėrinjtė idhujtarė qė mbretėrit e Judės kishin caktuar pėr tė djegur temjan nė vendet e larta tė qyteteve tė Judės e nė rrethinat e Jeruzalemit, dhe ata qė i digjnin temjan Baalit, diellit, hėnės, shenjave tė zodiakut dhe gjithė ushtrisė sė qiellit. 

 

 


6

 

  E ēoi Asherahun nga shtėpia e Zotit jashtė Jeruzalemit nė pėrruan e Kidronit; e dogji pranė pėrroit Kidron, e bėri hi dhe hirin e tij e hodhi mbi varret e njerėzve tė popullit. 

 

 


7

 

  Shembi edhe shtėpitė e njerėzve qė merreshin me kurvėrinė e shenjtė dhe qė ndodheshin nė shtėpinė e Zotit, ku gratė endnin ēadra pėr Asherahun. 

 

 


8

 

  Solli tėrė priftėrinjtė nga qytetet e Judės dhe pėrdhosi vendet e larta ku priftėrinjtė kishin djegur temjan, nga Geba deri nė Beer-Sheba. Rrėzoi gjithashtu vendet e larta tė portave, qė ishin nė hyrje tė portės sė Jozueut guvernator i qytetit, qė ishin nė tė majtė tė atij qė hyn nė portėn e qytetit. 

 

 


9

 

  Megjithatė priftėrinjtė e vendeve tė larta nuk u ngjitėn nė altarin e Zotit nė Jeruzalem, por hėngrėn bukė tė ndorme nė mes tė vėllezėrve tė tyre. 

 

 


10

 

  Pėrveē kėsaj ai pėrdhosi Tofethin, qė ndodhej nė luginėn e bijve tė Hinomit, me qėllim qė asnjėri tė mos kalonte birin apo bijėn e tij nėpėr zjarr pėr nder tė Molekut. 

 

 


11

 

  Pastaj ai hoqi kuajt qė mbretėrit e Judės i kishin kushtuar diellit nė hyrje tė shtėpisė tė Zotit, pranė dhomės sė eunekut Nethan-Melek, qė ndodhej nė oborr; dhe u vuri flakėn qerreve tė diellit. 

 

 


12

 

  Mbreti shembi altarėt qė ishin mbi terracėn e dhomės sė sipėrme tė Ashazit dhe qė mbretėrit e Judės kishin ndėrtuar, si dhe altarėt qė Manasi kishte bėrė nė dy oborret e shtėpisė tė Zotit, i bėri copė-copė dhe hodhi pluhurin e tyre nė pėrruan e Kidronit. 

 

 


13

 

  Mbreti pėrdhosi gjithashtu vendet e larta qė ishin pėrballė Jeruzalemit; nė jug tė malit tė korruptimit, qė Salomoni, mbret i Izraelit, kishte ndėrtuar pėr Ashtorethin, tė neveritshmin e Sidonitėve, pėr Kemoshin, tė neveritshmin e Moabit dhe pėr Milkomin, tė neveritshmin e bijve tė Amonit. 

 

 


14

 

  Ai i bėri copė-copė edhe shtyllat e shenjta, rrėzoi Asherimet dhe mbushi vendet e tyre me kocka njerėzore. 

 

 


15

 

  Rrėzoi gjithashtu altarin qė ishte nė Bethel dhe vendin e lartė tė ndėrtuar nga Jeroboami, bir i Nebatit qė e kishte bėrė Izraelin tė mėkatonte; e dogji vendin e lartė sa e bėri pluhur; dogji edhe Asherahun. 

 

 


16

 

  Ndėrsa Josia po kthehej, pa varrezat qė ishin atje mbi mal; atėherė ai dėrgoi njerėz qė tė merrnin kockat nga varrezat dhe i dogji mbi altar, duke e ndotur, sipas fjalės tė Zotit, tė shqiptuar nga njeriu i Perėndisė, qė kishte paralajmėruar kėto gjėra. 

 

 


17

 

  Pastaj tha: "Ēfarė momumenti ėshtė ai qė po shoh?". Njerėzit e qytetit iu pėrgjigjėn: "Éshtė varri i njeriut tė Perėndisė qė erdhi nga Juda dhe qė shpalli kundėr altarit tė Bethelit kėto gjėra qė ti ke bėrė". 

 

 


18

 

  Ai tha: "Lėreni; asnjeri tė mos prekė kockat e tij!". Kėshtu ata i lanė kockat e tij sė bashkė me kockat e profetit qė kishte ardhur nga Samaria. 

 

 


19

 

  Josia hoqi gjithashtu tėrė tempujt e vendeve tė larta qė ishin nė qytetin e Samarisė dhe qė mbretėrit e Izraelit kishin ndėrtuar pėr tė nxitur zemėrimin e Zotit. Ai u bėri pikėrisht atė qė kishte bėrė nė Bethel. 

 

 


20

 

  Flijoi mbi altarėt tėrė priftėrinjtė e vendeve tė larta qė ishin aty dhe dogji aty kocka njerėzore. Pastaj u kthye nė Jeruzalem. 

 

 


21

 

  Mbreti i dha tėrė popullit kėtė urdhėr: "Kremtoni Pashkėn pėr nder tė Zotit, Perėndisė tuaj, ashtu siē ėshtė shkruar nė kėtė libėr tė besėlidhjes". 

 

 


22

 

  Me siguri njė Pashkė e tillė nuk ishte kremtuar kėshtu nga koha e gjyqtarėve qė e kishin qeverisur Izraelin, dhe as nė tėrė kohėn e mbretėrve tė Izraelit dhe tė mbretėrve tė Judės. 

 

 


23

 

  Por nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretit Josia kjo Pashkė u kremtua pėr nder tė Zotit nė Jeruzalem. 

 

 


24

 

  Josia eliminoi edhe mediumėt dhe magjistarėt, hyjnitė familjare dhe idhujt, si dhe tė gjitha shkeljet e neveritshme qė shiheshin nė vendin e Judės dhe nė Jeruzalem, pėr tė zbatuar nė praktikė fjalėt e ligjit, tė shkruara nė librin qė prifti Hilkiah kishte gjetur nė shtėpinė e Zotit. 

 

 


25

 

  Para tij nuk pati asnjė mbret qė, si ai, t`i ishte kthyer Zotit me gjithė zemėr, me gjithė shpirt dhe me gjithė forcėn, sipas tėrė ligjit tė Moisiut; as pas tij nuk ka dalė ndonjė si ai. 

 

 


26

 

  Megjithatė Zoti nuk e fashiti zemėrimin e tij tė zjarrtė qė e kishte pėrfshirė kundėr Judės, pėr shkak tė gjithė provokimeve tė kryera nga Manasi. 

 

 


27

 

  Kėshtu Zoti tha: "Do ta largoj edhe Judėn nga prania ime, ashtu si largova Izraelin, dhe do ta flak kėtė qytet, Jeruzalemin, qė e unė kisha zgjedhur, dhe tempullin pėr tė cilin kisha thėnė: "Aty do tė jetė emri im"". 

 

 


28

 

  Pjesa tjetėr e bėmave tė Josias dhe tėrė ato qė ka bėrė a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės? 

 

 


29

 

  Gjatė mbretėrisė sė tij, Faraoni Neko, mbret i Egjiptit, doli kundėr mbretit tė Asirisė nė lumin Eufrat. Mbreti Josia marshoi kundėr tij, por Faraoni e vrau nė Meghido qė nė ndeshjen e parė. 

 

 


30

 

  Atėherė shėrbėtorėt e tij e ēuan tė vdekur mbi njė qerre nga Meghido deri nė Jeruzalem, ku e varrosėn nė varrin e tij. Pastaj populli i vendit mori Jehoahazin, birin e Josias, e vajosi dhe e bėri mbret nė vend tė atit tė tij. 

 

 


31

 

  Jehoahazi ishte njėzet e tre vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe e mbajti fronin tre muaj nė Jeruzalem. E ėma quhej Hamutal, ishte bija e Jeremias nga Libnahu. 

 

 


32

 

  Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, nė tė gjitha ashtu si kishin vepruar etėrit e tij. 

 

 


33

 

  Faraoni Neko e lidhi me zinxhira nė Riblah, nė vendin e Hamathit, qė tė mos mbretėronte mė nė Jeruzalem, dhe i imponoi vendit njė haraē prej njėqind talentesh argjendi dhe njė talent ari. 

 

 


34

 

  Pastaj Faraoni Neko bėri mbret Eliakimin, birin e Josias, nė vend tė atit tė tij Josia, dhe e ndėrroi emrin e tij nė Jehojakimi. Pastaj mori Jehoahazin dhe shkoi nė Egjipt, ku vdiq. 

 

 


35

 

  Jehojakimi i dha Faraonit argjendin dhe arin; por pėr tė paguar paratė sipas urdhėrit tė Faraonit i vuri taksa vendit. Pėr tė paguar Faraonin Neko, ai mblodhi argjendin dhe arin nga populli i vendit nga secili nė bazė tė vlerėsimit tė pronave tė tij. 

 

 


36

 

  Jehojakimi ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi njėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Zebidah, ishte bija e Pedaijahut tė Rumahut. 

 

 


37

 

  Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit nė tė gjitha ashtu si kishin vepruar etėrit e tij. 

 

 


2 i Mbretėrve 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: