Albanian Bible

2 i Mbretėrve 19

2 i Mbretėrve

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Nė ato ditė Ezekia u sėmur pėr vdekje. Atėherė profeti Isaia, bir i Amotsit, shkoi tek ai dhe i tha: "Kėshtu flet Zoti: "Rregullo shtėpinė tėnde, sepse ke pėr tė vdekur dhe nuk ke pėr t`u shėruar"". 

 

 


2

 

  Atėherė ai ktheu fytyrėn nga muri dhe iu lut Zotit, duke thėnė: 

 

 


3

 

  "Tė lutem shumė, o Zot, mos harro si kam ecur para teje me besnikėri dhe me zemėr tė pastėr, duke bėrė atė qė ėshtė e mirė pėr sytė e tu". Pastaj Ezekia shpėrtheu nė vaj. 

 

 


4

 

  Isaia nuk kishte arritur akoma nė oborrin qendror, kur fjala e Zotit iu drejtua, duke i thėnė: 

 

 


5

 

  "Kthehu prapa dhe i thuaj Ezekias, princit tė popullit tim: "Kėshtu flet Zoti, Perėndia i Davidit, atit tėnd: Kam dėgjuar lutjen tėnde dhe kam parė lotėt e tu; ja, unė po tė shėroj; ditėn e tretė do tė ngjitesh nė shtėpinė e Zotit. 

 

 


6

 

  Do t`i shtoj pesėmbėdhjetė vjet jetės sate, do tė tė ēliroj ty dhe kėtė qytet nga duart e mbretit tė Asirisė dhe do ta mbroj kėtė qytet pėr dashurinė qė kam ndaj vetes dhe ndaj Davidit, shėrbėtorit tim"". 

 

 


7

 

  Pastaj Isaia tha: "Merrni njė jaki fiqsh". Kėshtu ata e morėn dhe e vunė mbi ulēerėn, dhe mbreti u shėrua. 

 

 


8

 

  Por Ezekia i tha Isait: Cila ėshtė shenja qė Zoti do tė mė shėrojė dhe qė ditėn e tretė do tė ngjitem nė shtėpinė e Zotit?". 

 

 


9

 

  Atėherė Isaia iu pėrgjigj: "Kjo ėshtė pėr ty shenja nga ana e Zotit qė Zoti do tė plotėsojė atė qė ka thėnė: A dėshiron qė hieja tė shkojė pėrpara dhjetė shkallėza ose tė kthehet prapa dhjetė shkallėza?". 

 

 


10

 

  Ezekia u pėrgjigj: "Éshtė lehtė pėr hijen tė shkojė pėrpara dhjetė shkallėza. Jo! Mė mirė hieja tė shkojė prapa dhjetė shkallėza". 

 

 


11

 

  Atėherė profeti Isai kėrkoi ndihmėn e Zotit, qė bėri hijen tė kthehej prapa dhjetė shkallėzat qė i kishte zėnė nė shkallėn e Ashazit. 

 

 


12

 

  Nė atė kohė Berodak-Baladani, bir i Baladanit, mbret i Babilonisė, i dėrgoi letra dhe njė dhuratė Ezekias, sepse kishte dėgjuar qė Ezekia kishte qenė i sėmurė. 

 

 


13

 

  Ezekia priti nė audiencė tė dėrguarit dhe u tregoi tėrė shtėpinė e thesarit tė tij: argjendin, arin, aromat, vajrat shumė tė mira, arsenalin e tij dhe tė gjitha gjėrat qė ndodheshin nė magazinat e tij. Nuk pati asgjė nė shtėpinė e tij dhe nė tė gjitha pronat e tij qė Ezekia nuk ua tregoi atyre. 

 

 


14

 

  Atėherė profeti Isaia shkoi te mbreti Ezekia dhe i tha: "Ēfarė thanė ata njerėz dhe nga kanė ardhur te ti?". Ezekia iu pėrgjigj: "Kanė ardhur nga njė vend i largėt, nga Babilonia". 

 

 


15

 

  Isaia i tha: "Ēfarė kanė parė nė shtėpinė tėnde?". Ezekia u pėrgjigj: "Kanė parė tė gjitha ato qė ka shtėpia ime; u tregova edhe ato gjėra qė janė nė magazinat e mia". 

 

 


16

 

  Atėherė Isaiai i tha Ezekias: "Dėgjo fjalėn e Zotit: 

 

 


17

 

  "Ja, do tė vijnė ditėt, kur tėrė ato qė ka shtėpia jote dhe tėrė ato qė etėrit e tu kanė grumbulluar deri mė sot, do tė ēohen nė Babiloni; asgjė nuk do tė lihet, thotė Zoti. 

 

 


18

 

  Pėrveē kėsaj, disa nga bijtė e tu, qė kanė dalė nga ti dhe qė tė kanė lindur, do tė bėhen eunukė nė pallatin e mbretit tė Babilonisė"". 

 

 


19

 

  Ezekia iu pėrgjigj pastaj Isaias: "Fjala e Zotit qė ti ke shqiptuar ėshtė e mirė". Nė fakt ai mendonte: "A nuk ėshtė njė gjė e bukur qė tė ketė paqe dhe siguri gjatė jetės sime?". 

 

 


20

 

  Pjesa tjetėr e bėmave tė Ezekias dhe tė gjitha trimėritė e tij, ndėrtimi i rezervuarit dhe i ujėsjellėsit, me anėn e tė cilėve pruri ujin nė qytet, a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės? 

 

 


21

 

  Pastaj Ezekian e zuri gjumi me etėrit e tij dhe nė vend tė tij mbretėroi i biri, Manasi. 

 

 


2 i Mbretėrve 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: