Albanian Bible

2 i Mbretėrve 12

2 i Mbretėrve

Return to Index

Chapter 13

1

 

  Nė vitin e njėzretetretė tė Joasit, birit tė Ashaziahut, mbret i Judės, Jehohazi, bir i Jehut, filloi tė mbretėrojė mbi Izrael nė Samari, dhe mbretėroi shtatėmbėdhjetė vjet. 

 

 


2

 

  Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit dhe vijoi mėkatet e Jeroboamit, birit tė Nebatit, me tė cilėt e kishte bėrė Izraelin tė kryente mėkate, dhe nuk u largua nga kjo rrugė. 

 

 


3

 

  Atėherė zemėrimi i Zotit shpėrtheu kundėr Izraelit dhe i dorėzoi nė duart e Hazaelit, mbretit tė Sirisė, dhe nė duart e Ben-Hadadit, birit tė Hazaelit, pėr tėrė atė kohė. 

 

 


4

 

  Por Jehohazi iu lut Zotit dhe Zoti e kėnaqi, sepse pa shtypjen e Izraelit dhe se si mbreti i Sirisė i shtypte. 

 

 


5

 

  Prandaj Zoti i dha njė ēlirues Izraelit, dhe kėshtu banorėt e tij mundėn t`i shpėtojnė pushtetit tė Sirėve; kėshtu bijtė e Izraelit mundėn tė banojnė nė ēadrat e tyre si nė tė kaluarėn. 

 

 


6

 

  Megjithatė nuk u larguan nga mėkatet e shtėpisė sė Jeroboamit me tė cilat e kishin bėrė tė kryente mėkate Izraelin, por vazhduan nė kėtė rrugė; bile edhe Asherahu mbeti mė kėmbė nė Samari. 

 

 


7

 

  Nga tė gjitha trupat e Jehoahazit Zoti la vetėm pesėdhjetė kalorės, dhjetė qerre dhe dhjetė mijė kėmbėsorė, sepse mbreti i Sirisė i kishte shkatėruar dhe katandisur nė pluhur pėr t`u shkelur. 

 

 


8

 

  Pjesa tjetėr e bėmave tė Jehoahazit, tėrė atė qė bėri dhe tėrė trimėritė e tij a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit. 

 

 


9

 

  Kėshtu Jehoahazin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe u varros nė Samari. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Joasi. 

 

 


10

 

  Nė vitin e tridhjetė e shtatė tė Joasit, mbretit tė Judės, bir i Jehoahazit, filloi tė mbretėrojė mbi Izraelin nė Samari, dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet. 

 

 


11

 

  Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit dhe nuk u largua nga mėkatet e Jeroboamit, birit tė Nebatit, me tė cilat e kishte bėrė tė kryente mėkate Izraelin, por vazhdoi nė kėtė rrugė. 

 

 


12

 

  Pjesa tjetėr e bėmave tė Joasit, tėrė atė qė bėri dhe trimėria me tė cilėn luftoi kundėr Amatsiahut, mbretit tė Judės, a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit? 

 

 


13

 

  Kėshtu Joasin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe Jeroboami u ul mbi fronin e tij. Pastaj Joasi u varros nė Samari me mbretėrit e Izraelit. 

 

 


14

 

  Eliseu u sėmur nga ajo sėmundje prej sė cilės duhet tė vdiste; prandaj Joasi, mbret i Izraelit, erdhi ta shohė dhe qau mbi tė, duke thėnė: "O ati im, o ati im, qerrja e Izraelit dhe kalorėsia e tij!". 

 

 


15

 

  Atėherė Eliseu i tha: "Merr njė hark dhe disa shigjeta", ai mori njė hark dhe disa shigjeta. 

 

 


16

 

  Eliseu i tha pastaj mbretit tė Izraelit: "Rroke harkun"; ai e rroku dhe Eliseu vuri duart e tij mbi duart e mbretit. 

 

 


17

 

  Pastaj tha: "Hape dritaren nga lindja!". Ai e hapi. Atėherė Eliseu tha: "Gjuaj!". Ai gjuajti. Pas kėsaj Eliseu i tha: "Shigjeta e fitores sė Zotit dhe shigjeta e fitores kundėr Sirėve, sepse ti do t`i mundėsh Sirėt nė Afek deri sa t`i shfarosėsh". 

 

 


18

 

  Pastaj tha: "Merri shigjetat!", dhe ai i mori. Eliseu i tha pastaj mbretit tė Izraelit: "Rrihe tokėn"; ai e rrahu tri herė dhe pastaj u ndal. 

 

 


19

 

  Por njeriu i Perėndisė u zemėrua me tė dhe i tha "Duhet ta kishe rrahur pesė ose gjashtė herė; atėherė do t`i kishe mundur Sirėt deri sa t`i zhdukje fare; tani pėrkundrazi do t`i mundėsh Sirėt vetėm tri herė". 

 

 


20

 

  Pastaj Eliseu vdiq dhe e varrosėn. Nė fillim tė vitit vijues disa banda Moabitėsh pushtuan vendin. 

 

 


21

 

  Por ndodhi qė, ndėrsa disa varrosnin njė njeri, panė njė bandė plaēkitėsish; kėshtu e hodhėn njeriun nė varrin e Eliseut. Sa arriti ai tė prekė kockat e Eliseut, u ringjall dhe u ngrit mė kėmbė. 

 

 


22

 

  Hazaeli, mbret i Sirisė, e shtypi Izraelin gjatė tėrė jetės sė Jehoahazit; 

 

 


23

 

  por Zoti i fali ata, i erdhi keq dhe u kthye me ta pėr shkak tė besėlidhjes qė kishte me Abrahamin, me Isakun dhe me Jakobin; dhe kėtė radhė nuk deshi t`i shkatėrrojė apo t`i largojė nga prania e tij. 

 

 


24

 

  Pastaj vdiq Hazaeli, mbret i Sirisė, dhe nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ben-Hadadi. 

 

 


25

 

  Atėherė Joasi, bir i Jehoahazit rimori nga duart e Ben-Hadadit, birit tė Hazaelit, qytetet qė ai kishte marrė me luftė kundėr Jehoahazit, atit tė tij. Tri herė tė mira Joasi e mundi dhe ripushtoi kėshtu qytetet e Izraelit. 

 

 


2 i Mbretėrve 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: