Albanian Bible

2 i Samuelit 9

2 i Samuelit

Return to Index

Chapter 10

1

 

  Mbas kėtyre gjėrave, mbreti i bijve tė Amonit vdiq dhe biri i tij Hanun mbretėroi nė vend tė tij. 

 

 


2

 

  Davidi tha: "Unė dua tė sillem me Hanunin, birin e Nahashit, me po atė dashamirėsi qė i ati tregoi ndaj meje". Kėshtu Davidi dėrgoi shėrbėtorėt e tij pėr ta ngushėlluar pėr humbjen e atit. Por kur shėrbėtorėt e Davidit arritėn nė vendin e bijve tė Amonit, 

 

 


3

 

  krerėt e bijve tė Amonit i thanė Hanunit, zotėrisė sė tyre: "Beson me tė vėrtetė qė Davidi tė ka dėrguar njerėz pėr ngushėllim pėr tė nderuar atin tėnd? A nuk tė ka dėrguar pėrkundrazi shėrbėtorėt e tij pėr tė vėzhguar qytetin, pėr tė spiunuar dhe pėr tė shkatėrruar atė?". 

 

 


4

 

  Atėherė Hanuni i zuri shėrbėtorėt e Davidit, i detyroi tė rruajnė gjysmėn e mjekrės dhe tė presin pėr gjysmė rrobat e tyre deri nė vithe, pastaj i la tė shkojnė. 

 

 


5

 

  I informuar pėr kėtė ngjarje, Davidi dėrgoi disa persona pėr t`i takuar, sepse kėta njerėz e ndjenin veten shumė tė turpėruar. Mbreti dėrgoi t`u thonė: "Rrini nė Jeriko sa t`ju rritet mjekra, pastaj do tė ktheheni". 

 

 


6

 

  Kur bijtė Amonit e kuptuan qė ishin bėrė tė urryer pėr Davidin, dėrguan tė rekrutojnė njėzet mijė kėmbėsorė te Sirėt e Beth-Rehobit dhe te Sirėt e Tsobas, njė mijė njerėz tė mbretit tė Maakahut dhe dymbėdhjetė mijė nga njerėzit e Tobit. 

 

 


7

 

  Me tė dėgjuar kėtė lajm, Davidi dėrgoi kundėr tyre Joabin me gjithė ushtrinė e njerėzve trima. 

 

 


8

 

  Bijtė e Amonit dolėn dhe u renditėn pėr betejė nė hyrjen e portės sė qytetit, ndėrsa Sirėt e Tsobas dhe tė Rehobit, dhe njerėzit e Tobit dhe tė Maakahut u rreshtuan nė fushė tė hapur. 

 

 


9

 

  Kur Joabi e kuptoi se kundėr tij ishin dy fronte beteje, njeri nga pėrpara dhe tjetri nga prapa, ai zgjodhi disa nga njerėzit mė tė mirė tė Izraelit dhe i renditi pėr betejė kundėr Sirėve; 

 

 


10

 

  Pjesėn tjetėr tė njerėzve e la nė duart e vėllait tė tij Abishai pėr t`i renditur kundėr bijve tė Amonit. 

 

 


11

 

  Pastaj i tha: "Nė qoftė se Sirėt janė mė tė fortė se unė, ti do tė mė vish nė ndihmė; por nė qoftė se bijtė e Amonit janė mė tė fortė se ti, atėherė unė do tė tė vij nė ndihmė. 

 

 


12

 

  Tregohu guximtar dhe tė jemi tė fortė pėr tė mbrojtur popullin tonė dhe qytetet e Perėndisė tonė; dhe Zoti tė bėjė atė qė i pėlqen". 

 

 


13

 

  Pastaj Joabi me gjithė njerėzit e tij ecėn pėrpara pėr tė luftuar kundėr Sirėve; por kėta ikėn para tij. 

 

 


14

 

  Kur bijtė e Amonit panė qė Sirėt kishin ikur, ua mbathėn edhe ata para Abishait dhe hynė pėrsėri nė qytet. Atėherė Joabi u kthye nga ekspedita kundėr bijve tė Amonit dhe erdhi nė Jeruzalem. 

 

 


15

 

  Kur Sirėt panė qė ishin mundur nga Izraeli, u mblodhėn tė tėrė. 

 

 


16

 

  Hadadezeri dėrgoi lajmėtarė pėr tė sjellė Sirėt qė ishin matanė Lumit. Ata arritėn nė Helam, me komandantin e ushtrisė tė Hadedezerit, Shobakun, nė krye. 

 

 


17

 

  Kur Davidi u njoftua pėr kėtė gjė, mblodhi tėrė Izraelin, kaloi Jordanin dhe arriti nė Helam. Sirėt u radhitėn kundėr Davidit dhe nisėn betejėn. 

 

 


18

 

  Por Sirėt ua mbathėn pėrpara Izraelit; dhe Davidi vrau nga Sirėt njerėzit e shtatėqind qerreve dhe dyzet mijė kalorės, goditi Shobakun, komandantin e ushtrisė sė tyre, i cili vdiq nė atė vend. 

 

 


19

 

  Kur tėrė mbretėrit vasalė tė Hadadezerit e panė qė ishin mundur nga Izraeli, bėnė paqe me Izraelin dhe iu nėnshtruan atij. Kėshtu Sirėt patėn frikė tė ndihmonin akoma bijtė e Amonit. 

 

 


2 i Samuelit 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: