Albanian Bible

2 i Samuelit 7

2 i Samuelit

Return to Index

Chapter 8

1

 

  Pas kėtyre gjėrave, Davidi i mundi Filistejtė, i poshtėroi dhe u hoqi nga dora qytetin e tyre mė tė rėndėsishėm. 

 

 


2

 

  Mundi edhe Moabitėt dhe i mati me litar, mbasi i shtriu pėr tokė. Me dy litarė mati ata qė duhet tė vriteshin dhe me njė litar tė plotė ata qė do tė mbeteshin tė gjallė. Kėshtu Moabitėt u bėnė nėnshtetas dhe taksapagues tė Davidit. 

 

 


3

 

  Davidi mundi edhe Hadadezerin, birin e Rehobit, mbret tė Tsobahut, ndėrsa ai shkonte tė rivendoste sundimin e tij gjatė lumit Eufrat. 

 

 


4

 

  Davidi i mori njėmijė e gjashtėqind kalorės dhe njėzet mijė kėmbėsorė. Ai u preu gjithashtu leqet e kėmbėve tėrė kuajve, por la mjaft prej tyre pėr njėqind qerre. 

 

 


5

 

  Kur Sirėt e Damaskut erdhėn pėr tė ndihmuar Hadadezerin, mbretin e Tsobahut, Davidi vrau njėzet e dy mijė prej tyre. 

 

 


6

 

  Pastaj Davidi vendosi garnizone nė Sirinė e Damaskut dhe Sirėt u bėnė nėnshtetas dhe taksapagues tė Davidit; Zoti e mbronte Davidin kudo qė shkonte. 

 

 


7

 

  Davidi mori monedhat prej ari qė shėrbėtorėt e Hadadezerit kishin me vete dhe i ēoi nė Jeruzalem. 

 

 


8

 

  Mbreti David mori edhe njė sai tė madhe bronzi nė Betah dhe nė Berothai, qytete tė Hadedezerit. 

 

 


9

 

  Kur Toi, mbret i Hamathit, mėsoi qė Davidi kishte mundur tėrė ushtrinė e Hadedezerit, 

 

 


10

 

  i dėrgoi mbretit David tė birin Joram, pėr ta pėrshėndetur dhe pėr ta bekuar, sepse i kishte bėrė luftė Hadedezerit dhe e kishte mundur. Nė fakt Hadedezeri ishte gjithnjė nė luftė me Toin; Jorami kishte me vete enė argjendi, ari dhe bronzi. 

 

 


11

 

  Mbreti David ia shenjtėroi edhe kėto Zotit, ashtu siē i kishte shenjtėruar atij argjendin dhe arin qė vinte nga kombet qė kishte nėnshtruar: 

 

 


12

 

  nga Sirėt, nga Moabitėt, nga Amonitėt, nga Filistejtė nga Amalekitėt dhe nga plaēka e Hadedezerit, birit tė Rehobit, mbret i Tsobahut. 

 

 


13

 

  Davidi i bėri emėr vetes kur u kthye, mbasi kishte mundur tetėmbėdhjetė mijė Sirė nė luginėn e Kripės. 

 

 


14

 

  Vendosi garnizone edhe nė Idumea; kėshtu tėrė Idumea dhe tėrė Edomitėt u bėnė nėnshtetas tė Davidit; dhe Zoti e mbronte Davidin kudo qė shkonte. 

 

 


15

 

  Kėshtu Davidi mbretėroi mbi tėrė Izraelin, duke dhėnė vendime dhe duke administruar drejtėsinė tėrė popullit tė tij. 

 

 


16

 

  Joabi, bir i Tserujahut, ishte komandant i ushtrisė; Jozafat, bir i Ahiludit, ishte arkivist; 

 

 


17

 

  Tsadoku, bir i Ahitubit, dhe Ahimeleku, bir i Abietharit, ishin priftėrinj; Serajahu ushtronte funksionin e sekretarit; 

 

 


18

 

  Benajahu, bir i Jehojadit, ishte kreu i Kerethejve dhe i Pelethejve, dhe bijtė e Davidit ishin ministra. 

 

 


2 i Samuelit 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: